Jak uruchomić instalację nawadniającą po zimie?

Antoni Kwapisz
31.03.2021

Instalacja nawadniająca, zwłaszcza zautomatyzowana, jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Można ją zbudować samodzielnie lub zlecić to specjalistyczne firmie. Rozwiązuje ona problem podlewania ogrodu, zwłaszcza trawnika, co na dłuższą metę jest uciążliwe, a przy tym nie daje wcale gwarancji prawidłowego nawodnienia roślin. Rozbudowany system irygacyjny jest pod tym względem dużo skuteczniejszy, choć pamiętajmy, że wymaga czynności konserwacyjnych. Dobrym przykładem będzie tutaj uruchomienie instalacji nawadniającej po zimie. Jak to zrobić krok po kroku?

Odpowietrzenie pompy hydroforowej

Oczywiście ten punkt będzie Cię dotyczyć tylko wtedy, gdy elementem Twojej instalacji nawadniającej jest właśnie pompa hydroforowa, a w dodatku zdemontowałeś ją przed zimą. W takiej sytuacji musisz ją odpowietrzyć przed ponownym uruchomieniem. Nie jest to trudne: wystarczy zalać wodą wąż ssący i włączyć silnik pompy.

Uruchomienie wody ogrodowej

Z pewnością zamknąłeś ją na zimę i bardzo dobrze. To zminimalizowało ryzyko awarii instalacji, choć i tak warto zaraz po ponownym uruchomieniu ogrodówki sprawdzić wszystkie zawory i krany, czy gdzie nie pojawiło się pęknięcie, wyciek etc.

Przepłukanie instalacji

Najlepiej zrobić to po wcześniejszym zdemontowaniu zraszaczy, aby nie dopuścić do dostania się zabrudzeń do ich filtrów, a tym bardziej głowic. Zdemontuj zraszacze, następnie uruchom nawadnianie, aby porządnie przepłukać rury – zwłaszcza z osadów manganu i żelaza, jeśli korzystasz z wody z własnego ujęcia.

Montaż zraszaczy i regulacja

Instalacja przepłukana? Możesz więc ponownie zamontować zraszacze, wcześniej oczywiście wykorzystując te okazję do porządnego wyczyszczenia filtrów. Po zamontowaniu zraszaczy uruchom każdą z sekcji nawadniania i sprawdź, czy któryś zraszacz nie wymaga regulacji – jest to bardzo prawdopodobne. Ustaw więc pożądany promień zraszania oraz odległość, na jaką ma być wyrzucana woda.

Sprawdzenie działania automatyki

Na sam koniec zostawiamy sobie ocenę sprawności całej instalacji nawadniającej pod kątem jej automatyki. Sprawdź, czy poszczególne sekcje są uruchamiane zgodnie z zadanym cyklem, czy każdy zraszasz się wysuwa, czy łączny czas podlewania jest zgodny z wprowadzonymi ustawieniami. W razie czego sprawdź działanie elektrozaworów, które są najsłabszymi elementami całej instalacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie