Jak samodzielnie wykonać centralny zbiornik na deszczówkę?

Jerzy Biernacki
03.10.2022

Centralny zbiornik na deszczówkę to bezsprzecznie najlepszy sposób na tzw. małą retencję. Pozwala gromadzić duże ilości wody opadowej, którą następnie można wykorzystać do podlewania ogrodu, mycia samochodu, podjazdu z kostki brukowej, tarasu etc. Jak samodzielnie wykonać taki zbiornik? Sięgnij po nasze wskazówki.

Kup szambo betonowe

Na początek trzeba zainwestować w zbiornik. Idealnie nada się do tego szambo betonowe, które jest po prostu najtańszym rozwiązaniem. Wybierz odpowiednią pojemność, która można obliczyć na podstawie powierzchni dachu. Do domu jednorodzinnego optymalnym wyborem powinno być szambo o pojemności 10 m3.

Wyznacz miejsce posadowienia zbiornika

Najlepiej będzie umieścić zbiornik mniej więcej pośrodku działki, o ile oczywiście pozwalają na to warunki. Szambo nie będzie ograniczać funkcjonalności ogrodu, ponieważ znajdzie się pod ziemią i można spokojnie wysiać na nim trawę.

Prace ziemne

Najlepiej będzie zlecić wykop pod szambo, czym zajmie się koparka lub minikoparka, w zależności od tego, jaki sprzęt może wjechać na teren działki. Koszt to od 150 zł za godzinę pracy – nie warto więc mordować się z kopaniem ręcznie.

Montaż zbiornika

Zbiornik przyjedzie do Ciebie w stanie gotowym do posadowienia w ziemi, czym zajmie się operator HDS-a. Konieczne jest tutaj zadbanie o idealne wypoziomowanie szamba.

Doprowadzenie rur z rynien

Najłatwiej będzie wykorzystać do tego zwykłe rury kanalizacyjne lub ewentualnie rury rozsączające w otulinie. Wybierz najkrótsze trasy przebiegu rur, aby nie wydać za dużo na materiał i nie musieć stosować wielu kształtek.

Do wypompowywania wody ze zbiornika najlepiej nadaje się pompa zatapialna, ewentualnie hydroforowa lub w ostateczności głębinowa dopuszczona do pracy w poziomie (z płaszczem chłodzącym).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie