Jak przygotować pompę głębinową do zimowania poza studnią?

Marek Szydełko
04.03.2024

Nawet jeśli nie planujesz korzystać ze studni w okresie zimowym, to wcale nie musisz wyciągać z niej pompy głębinowej. Wiele osób jednak się na to decyduje, chociażby z obawy przed kradzieżą (np. wtedy, gdy pompa pracuje na działce rekreacyjnej). Pompa, która ma zimować poza studnią, musi zostać do tego odpowiednio przygotowana. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.

Dokładnie wyczyść pompę

Po wyjęciu pompy ze studni Twoim oczom ukaże się skrajnie brudne urządzenie. To skutek trzymania w wodzie zawierającej duże ilości żelaza. Pompę przed schowaniem na zimę warto więc dokładnie umyć. Pozwoli to również skontrolować jej stan i stwierdzić np. ogniska korozji czy uszkodzenia obudowy.

Osusz pompę

Pompa powinna zostać osuszona, co można zrobić poprzez odstawienie jej silnikiem do góry na kilka godzin – w tym czasie z wnętrza pompy wypłynie cała znajdująca się w niej woda. Następnie wycieramy pompę do sucha.

Przechowywanie w dodatniej temperaturze

Bardzo ważne jest to, aby nie przechowywać pompy na zewnątrz budynku, ale w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nigdy nie spada poniżej zera. Może to być np. ogrzewany garaż, strych czy piwnica. Warto również okryć pompę np. kocem czy prześcieradłem, aby uniemożliwić przedostanie się różnych zanieczyszczeń pod obudowę urządzenia.

Tak przechowywana pompa będzie w pełni gotowa do pracy na wiosnę, kiedy to znów zaczniesz wykorzystywać ją do pozyskiwania wody z prywatnego ujęcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie