Jak przedłużyć kabel zasilający pompy głębinowej?

Marek Szydełko
15.05.2024

Rzadko jest tak, że fabryczny kabel zasilający pompy głębinowej okazuje się wystarczająco długi. Większość producentów sprzedaje pompy z kablem o długości od 1 do 3 metrów, co w praktyce oznacza konieczność jego przedłużenia przez inwestora lub instalatora. Jak to zrobić? Sprawdź to w naszym poradniku.

Wybór odpowiedniego kabla

Upewnij się, że nowy kabel ma takie same parametry jak oryginalny, w tym odpowiedni przekrój i izolację dostosowaną do pracy w mokrym środowisku.

Zastosowanie odpowiednich złącz

Do przedłużenia kabla użyj specjalnych złączek wodoszczelnych, które są przeznaczone do stosowania pod wodą. Złączki te muszą zapewnić zarówno wystarczającą wytrzymałość mechaniczną, jak i całkowitą wodoszczelność. Najlepszym wyborem mogą być złączki skręcane z uszczelkami lub specjalne mufy termokurczliwe z klejem.

Wykonanie połączenia

Przytnij końce kabli pod kątem i odpowiednio je oczyść. Należy usunąć izolację, aby odsłonić przewody.

Lutowanie przewodów zapewni solidne i trwałe połączenie elektryczne. Po zlutowaniu przewodów należy zastosować koszulki termokurczliwe lub taśmę izolacyjną dla dodatkowej ochrony przed wilgocią.

Po zlutowaniu przewodów umieść je w złączce i dokładnie zabezpiecz, zgodnie z instrukcją producenta złączki.

Testowanie połączenia

Przed zanurzeniem kabla w wodzie, przetestuj działanie pompy, np. umieszczając ją w beczce. Upewnij się, że w miejscu połączenia nie występuje żadne przebicie.

Na koniec zabezpiecz kabel w miejscu łączenia taśmą izolacyjną i przymocuj do rury ssącej przy pomocy opasek PVC (tzw. trytek).

Jeśli nie wiesz, czy poradzisz sobie z przedłużeniem kabla, to zleć to sprzedawcy pompy – większość profesjonalnych sklepów oferuje taką usługę w rozsądnej cenie (a nierzadko gratis).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie