Jak poprawić jakość wody wodociągowej?

Antoni Kwapisz
02.12.2022

Woda wodociągowa musi spełniać konkretne kryteria jakościowe. Problem w tym, że te są w naszym kraju bardzo liberalne. Poza tym, że woda dostarczana przez spółkę wodociągową jest bezpieczna, to raczej trudno jest liczyć na jej świetny smak i dobre właściwości zdrowotne. Na szczęście można sobie z tym poradzić we własnym zakresie, a kilka pomysłów na poprawienie jakości wody wodociągowej znajdziesz w naszym artykule.

Filtr odwróconej osmozy z mineralizatorem

To stosunkowo niedroga inwestycja, dzięki której jakość wody wodociągowej dostarczanej do Twojego domu czy mieszkania znacząco się poprawi. Ważne jest natomiast to, aby wybrać filtr z mineralizatorem, czyli specjalnym filtrem nasycającym wodę niezbędnymi minerałami – dzięki temu nie będzie ona jałowa.

Filtr odwróconej osmozy montujemy pod zlewem w kuchni. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie wody z wszelkich drobnoustrojów, żelaza, resztek rdzy etc. Dobre filtry są w stanie zapewnić 99,9% czystość wody wodociągowej.

Filtr węglowy

To propozycja dla tych, którzy narzekają na smak i zapach wody wodociągowej. Jeśli wyczuwasz w niej metaliczny posmak oraz aromat chloru, to możesz sobie z tym poradzić poprzez zamontowanie za głównym przyłączem filtra węglowego.

Centralny zmiękczacz wody

To świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy Twoim podstawowym problemem jest nadmierna twardość wody. Masz już dość kamienia na armaturze, prysznicu i toalecie? Drażni Cię wysokie zużycie środków chemicznych, słabe pienienie się mydła i żelu pod prysznic? Chcesz ochronić pralkę, zmywarkę oraz kocioł grzewczy przed bardzo niebezpiecznym kamieniem kotłowym? W takim razie centralny zmiękczacz wody jest tą inwestycją, którą już teraz warto przewidzieć w domowym budżecie (dobry zmiękczacz na potrzeby 4-osobowej rodziny można kupić za około 2,5 tys. zł).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie