Jak napompować hydrofor przeponowy?

Jerzy Biernacki
26.03.2021

Hydrofor przeponowy jest popularnym sposobem magazynowania wody do celów bytowych, spożywczych i użytkowych, w tym do podlewania. Ma wiele zalet w stosunku do klasycznego hydroforu ocynkowanego, m.in. nie wymaga regularnego uzupełniania poduszki powietrza wewnątrz zbiornika – dba o to gumowa membrana. Mimo to każdy właściciel powinien raz na jakiś czas skontrolować poziom ciśnienia w hydroforze przeponowym i w razie potrzeby go napompować. Na szczęście nie jest to trudne, a dokładną instrukcję krok po kroku znajdziesz w naszym artykule.

Na początek spuść wodę z hydroforu

W tym celu odłącz pompę od zasilania i odkręć najniżej położony kran, np. w garażu. Poczekaj, aż woda przestanie lecieć. Następnie podłóż wiadro pod kran i wróć do zbiornika hydroforowego. Podłącz końcówkę kompresora do wentyla i zacznij stopniowo pompować.

Rada

Jeśli nie masz kompresora, to podobny efekt uzyskasz przy pomocy zwykłej pompki samochodowej czy rowerowej – ale będzie zdecydowanie ciężej.

Pompuj, aż zbiornik będzie całkowicie pusty

W trakcie pompowania kompresorem/pompką z kranu będzie się wydobywać rudy płyn, a pod koniec maź. To zupełnie normalne w sytuacji, gdy woda w studni jest silnie zażelaziona i jeszcze przed uzdatnieniem trafia do hydroforu. Nie ma się więc czym przejmować. Gdy z kranu nic już nie będzie lecieć możesz uznać, że zbiornik przeponowy jest całkowicie pusty. W tym momencie odłącz pompkę, zamknij kran i opłucz brudne wiaderko.

Zaczynamy właściwe pompowanie

Zanim przejdziesz do ostatniej fazy pompowania hydroforu przeponowego koniecznie upewnij się, że wszystkie punkty czerpania wody w domu i w ogrodzie są zamknięte. Gotowe? W takim razie zabieramy się za pompowanie.

Ponownie podłącz końcówkę kompresora lub ręcznej pompki do wentyla znajdującego się na górze hydroforu. Zacznij pompować (powoli) obserwując wskazanie manometru. Do jakiej wartości trzeba uzupełnić ciśnienie w hydroforze przeponowym? To zależy od jego pojemności.

  • W przypadku zbiorników o pojemności do 150 litrów ciśnienie powinno wynosić od 1 do 1,5 bar.
  • W przypadku większych hydroforów przeponowych ciśnienie powinno wynosić powyżej 1,5 bar, do około 2 bar.

To już wszystko. Możesz odłączyć kompresor/pompkę, zaślepić wentyl w zbiorniku i uruchomić pompę, która zasili hydrofor odpowiednią ilością wody (zgodnie z ustawieniami na wyłączniku ciśnieniowym).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.