Jak dbać o kanalizację w domu?

Krzysztof Jagielski
18.05.2021

Kanalizacja jest niezbędną instalacją w każdym budynku jedno- lub wielorodzinnym. Na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, ale tylko do czasu, gdy pojawią się pierwsze problemy z jej poprawnym działaniem – na przykład zapychanie się odpływu w umywalce, wannie, pod prysznicem. Chcąc uniknąć podobnych historii warto zacząć dbać o kanalizację w domu. Kilka podstawowych zasad wymieniamy w naszym poradniku.

Sitko ochronne

To prosty sposób na to, aby zapobiec zapychaniu się syfonów i całych odpływów kanalizacyjnych. Stosowały go nasze mamy i babcie, ale dziś, z niewiadomych przyczyn, jest zapomniany. Warto przypomnieć sobie o tym patencie.

Sitko ochronne przede wszystkim zapobiega spuszczaniu włosów, paznokci i innych elementów stałych w odpływie. Dzięki temu zachowujemy drożność kanalizacji i unikamy konieczności regularnego stosowania np. popularnych środków typu „Kret” (które nie są przecież obojętne dla środowiska naturalnego).

Nie spuszczaj włosów z umywalki/wanny

Jest to nadrzędna zasada, o której warto pamiętać. Gdy woda przestaje spływać odpływem np. umywalki, to radzimy odkręcić syfon lub rozebrać całe kolano kanalizacyjne – w środku na pewno znajduje się pokaźny, zbity pukiel włosów. To właśnie one w głównej mierze odpowiadają za problem zapychania się kanalizacji.

Warto więc wyrobić w sobie nawyk np. golenia się czy depilowania nad miską, ewentualnie zbierania włosów palcem przed włączeniem wody i umyciem umywalki, wanny, prysznica etc.

Nie wrzucaj ręczników papierowych i środków higienicznych do toalety

Zapchana toaleta jest sporym problemem, ponieważ nie można z niej korzystać do momentu odetkania kanalizacji. Czasami wymaga to wezwania fachowca wyposażonego w spiralę. W Polsce kanalizację projektuje się w taki sposób, aby nie było problemu z jej drożnością w przypadku używania papieru toaletowego.

Żaden system nie jest jednak przygotowany na spuszczanie w toalecie grubych ręczników papierowych czy kobiecych środków higienicznych. Takie rzeczy muszą więc trafiać do kosza na odpady zmieszane.

Zlewozmywak to nie śmietnik

Wiele osób niestety o tym zapomina i regularnie spuszcza w odpływie zlewu resztki jedzenia, warzywa, ugotowany makaron czy nawet kawałki mięsa. Takie postępowanie szybko prowadzi do problemów z drożnością kanalizacji, nie wspominając już o marnowaniu ogromnych ilości wody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie