Dlaczego warto zainwestować w centralny zmiękczacz wody dla domu?

Jerzy Biernacki
05.02.2021

Twarda woda jest problemem, z którym boryka się grubo ponad 80% mieszkańców naszego kraju. Co prawda taka woda zawiera cenne dla zdrowia minerały, ale z drugiej strony jest szkodliwa dla instalacji grzewczych oraz urządzeń AGD (pralka, zmywarka, suszarka elektryczna). Nic dziwnego, że w Polsce lawinowo rośnie sprzedaż centralnych zmiękczaczy wody. Najważniejsze argumenty przemawiające za zakupem takiego urządzenia wymieniamy w naszym poradniku.

Ochrona instalacji

Twarda woda zawiera duże ilości wapnia, które osadza się na wewnętrznych ściankach rur instalacji wodnej i przede wszystkim centralnego ogrzewania. Z czasem prowadzi to do powstawania tzw. kamienia kotłowego, który zwęża światło rur. Kamień kotłowy bardzo zagraża także centralnemu urządzeniu grzewczemu, czyli kotłowi (gazowemu, węglowemu, na pellet etc.), doprowadzając do znacznego spadku jego sprawności, a docelowo do przyspieszonej awarii.

Ochrona urządzeń AGD

Każde urządzenie AGD podłączone do instalacji wodnej powinno być chronione przed kontaktem z bardzo twardą wodą. Dlaczego? Ponieważ powoduje ona osadzanie się kamienia na kluczowych podzespołach, jak grzałka, bęben w pralce czy dysze spryskujące w zmywarce. Zwiększa to awaryjność kosztownych urządzeń, narażając właściciela na wysokie wydatki oraz ciągłe awarie, które mogą stanowić zagrożenie dla wyposażenia domu/mieszkania – wyobraźmy sobie na przykład zalanie kuchni czy łazienki.

Niższe zużycie prądu i gazu

Zakup centralnego zmiękczacza wody należy traktować w kategorii inwestycji, która docelowo się zwróci. Zmiękczona woda nie powoduje osadzania się kamienia kotłowego w instalacji, dzięki czemu dłużej zachowuje ona pełną sprawność.

Zwężone światło rur generuje duże opory, przez co konieczne jest produkowanie większej ilości energii cieplnej, by utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. To oczywiście przekłada się na wyższe zużycie podstawowych mediów, czyli prądu oraz gazu lub innego paliwa energetycznego.

Niższe zużycie detergentów

Jeśli powyższe argumenty nie do końca Cię przekonują, to być może przemówi do Ciebie aspekt czysto finansowy. Zastanów się, ile dziś wydajesz na zakup detergentów, zarówno tych do mycia ciała, jak i armatury łazienkowej i kuchennej? Zmiękczona woda pozwala znacząco ograniczyć zużycie tych środków, ponieważ z jednej strony gwarantuje lepsze pienienie się np. mydła czy żelu pod prysznic, a z drugiej nie powoduje osadzania się trudnego do usunięcia kamienia na słuchawce prysznicowej, baterii kuchennej czy ściankach kabiny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie