Dlaczego spada wydajność pompy głębinowej?

Antoni Kwapisz
04.01.2024

Żadna pompa głębinowa nie będzie przez lata pracować z taką samą wydajnością. Wynika to z naturalnego zużywania się urządzenia, a dokładnie jego podzespołów hydraulicznych. Kilkunastoletnie pompy z reguły wymagają już wymiany lub daleko idącej regeneracji. Warto zastanowić się, dlaczego spada wydajność pompy głębinowej, a już szczególnie tej, która pracuje w studni od stosunkowo niedawna. Oto główne powody.

Może wina nie leży po stronie pompy?

Na początek wyjaśnijmy, że inwestorzy często mylą spadek wydajności pompy głębinowej ze spadkiem wydajności źródła – to nie jest to samo. Może się okazać, że pompa jest w pełni sprawna, natomiast poziom wody w studni obniżył się na tyle, że źródło nie jest w stanie zapewnić wymaganych dostaw wody na potrzeby gospodarstwa domowego czy rolnego. Zwykle jest to spowodowane wyeksploatowaniem studni lub długotrwałą suszą.

Trudne warunki pracy odbijają się na wydajności pompy

Pompa głębinowa pracuje w bardzo trudnych warunkach. Jest stale zanurzona w wodzie, której jakość często pozostawia wiele do życzenia. Po kilku latach użytkowania w takim środowisku pompa w naturalny sposób traci wydajność, co najczęściej jest spowodowane przez utlenione żelazo, które osadza się na elementach hydraulicznych urządzenia.

Drobne uszkodzenia mechaniczne

W grę mogą wchodzić również uszkodzenia spowodowane np. przez piasek znajdujący się w wodzie studziennej. Dlatego wiedząc, że woda jest zapiaszczona, należy zainwestować w pompę o podwyższonej odporności na piasek, w której producent zastosował np. wirniki ze stali nierdzewnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie