Czym uszczelnić cieknący zawór do przyjazdu hydraulika?

Piotr Kowalczyk
06.02.2024

Cieknący zawór, na przykład pod kotłem grzewczym czy na przyłączy wody do baterii, to problem, który wymaga szybkiego rozwiązania. Jeśli nie masz narzędzi i umiejętności, by zabrać się za wymianę zaworu we własnym zakresie, to musisz wezwać hydraulika. Wiadomo jednak, że fachowiec nie przyjedzie od razu. W oczekiwaniu na niego warto choć trochę uszczelnić cieknący zawór, co można zrobić na kilka sposobów.

Szmatka

Zwykła szmatka z grubszego materiału może zdziałać cuda i przede wszystkim pozwolić zatamować wyciek na zaworze. To pierwsza rzecz, po jaką warto sięgnąć w oczekiwaniu na przyjazd hydraulika – w dodatku taka, którą każdy ma w domu.

Konopie

Niezawodne konopie to podstawowy materiał do uszczelniania połączeń hydraulicznych. Warto mieć je w domu również z myślą o awariach, kiedy to można wykorzystać tzw. pakuły do chwilowego zatamowania wycieku – oczywiście pod warunkiem, że zawór nie pękł i woda tylko się z niego sączy, a nie leje ciurkiem.

Taśma teflonowa

Jeśli masz taką taśmę na podorędziu, to teraz jest moment, w którym warto jej użyć. Nawiń taśmę w miejscu przeciekania zaworu, co powinni go uszczelnić i pozwolić uniknąć zalania pomieszczenia do czasu przyjazdu hydraulika.

Worek foliowy i gumka

W ostateczności w każdym domu znajdzie się zwykła reklamówka, którą można owinąć cieknący zawór i zabezpieczyć gumką recepturką. To pozwoli zahamować wypływ wody, która będzie się sączyć do worka i tym samym nie zaleje np. szafki pod zlewozmywakiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie