Brak sieci wodociągowej w bezpośrednim pobliżu jest poważnym minusem działki budowlanej. Z drugiej jednak strony taka nieruchomość może być atrakcyjnie wyceniona, co kusi inwestorów dysponujących ograniczonym budżetem. Czy warto ją kupić? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, natomiast na pewno należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Omawiamy je w naszym poradniku.
Na dobry początek, jeszcze przed zakupem działki, warto wybrać się do lokalnego gminnego zakładu komunalnego i zapytać o szansę na doprowadzenie sieci wodociągowej. Nigdy nie wierz właścicielowi nieruchomości na słowo, że „wodociąg zaraz będzie”. Zapytaj o to u źródła. Jeśli zakład potwierdzi, że w perspektywie najbliższych lat nie planuje rozbudowywać sieci w tym kierunku, to masz już nad czym myśleć.
Nie ma wodociągu i w przewidywalnej perspektywie czasowej go nie będzie? Jeśli działka bardzo Ci się podoba, to ostro negocjuj cenę zakupu i już myśl o wykonaniu przydomowej studni głębinowej. Taka studnia początkowo zasili w wodę plac budowy, a docelowo dom.
Na pewno warto będzie zainwestować w studnię głębinową, która nie tylko gwarantuje najlepszą wydajność, ale też zapewni nieco lepszą jakość wody. Studnia przyda Ci się nawet po doprowadzeniu wodociągu do nieruchomości – wykorzystasz ją do podlewania ogródka, unikając tym samym bardzo wysokich kosztów zakupu wody.
Wiele osób, szczególnie mieszkających do tej pory w mieście, jest przerażonych wizją pozyskiwania wody ze studni. Wciąż stereotypowo myślimy o tym, że wiąże się to z bieganiem z wiaderkiem po posesji. Nic z tych rzeczy.
Obecnie wykonuje się w pełni zautomatyzowane instalacje, które zapewniają komfort porównywalny z wodociągiem. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że woda z własnego ujęcia nigdy nie jest darmowa – poniesiesz koszt jej pobierania (prąd do zasilania pompy), a przede wszystkim uzdatniania.
Podsumowując: działka budowlana bez dostępu do wodociągu jak najbardziej może być brana pod uwagę przez osoby, którym dany grunt bardzo przypadł do gustu, a w dodatku został atrakcyjnie wyceniony. Wodociąg z powodzeniem może nam zastąpić własna studnia głębinowa, choć należy sobie zdawać sprawę z kosztów wykonania ujęcia i późniejszego pobierania oraz uzdatniania wody.