Co zrobić, gdy szambo straciło szczelność?

Remigisz Szulc
15.11.2022

Nieszczelne szambo to poważne zagrożenie dla środowiska, pól uprawnych, a przede wszystkim okolicznych ujęć wody. Niestety, w Polsce mało kto interesuje się tematem szczelności starych, w większości przypadków mocno wyeksploatowanych zbiorników bezodpływowych. W naszym poradniku wyjaśniamy, co należy zrobić w sytuacji, gdy szambo straciło szczelność.

Po czym poznasz, że szambo może być nieszczelne?

Przede wszystkim po tym, że musisz coraz rzadziej zamawiać wywóz nieczystości. Jeśli nawyki domowników się nie zmieniły, wciąż zużywacie tyle samo wody, a szambo jakby wolniej się zapełnia, to niemal na pewno pojawił się problem z jego szczelnością.

Nie ignoruj tego!

Teoretycznie wolniejsze zapełnianie się szamba jest super informacją dla właściciela, który dzięki temu oszczędza na wywozie. Z drugiej jednak strony nie ma nic za darmo. Nieszczelność powoduje wydostawanie się nieczystości do gruntu i tym samym skażenie środowiska. Jeśli masz przydomową studnię i czerpiesz z niej wodę do celów bytowych i spożywczych, to radzimy nie ignorować podejrzenia nieszczelności szamba.

Uszczelnienie szamba

Po zorientowaniu się, że szambo jest nieszczelne, należy je przede wszystkim odkopać. Będzie z tym trochę pracy, ale nie ma innego wyjścia. Jeśli betonowa obudowa wydaje się być cała, to być może problem tkwi w uszczelnieniu chemicznym (warstwa izolacyjna) – warto je poprawić i poobserwować zbiornik przez dłuższy czas.

Wymiana szamba na nowe

Jeśli szambo jest uszkodzone mechanicznie, to jego naprawa będzie nieopłacalna lub niemożliwa. W takiej sytuacji większość inwestorów zdecyduje się na zakup nowego szamba betonowego, które umieszczamy albo w miejscu starego, albo obok, w nowym wykopie.

Przejście na przydomową oczyszczalnię ścieków

Ostatecznie awaria szamba może być dobrą motywacją do tego, aby przejść na przydomową oczyszczalnię ścieków – o ile oczywiście pozwalają na to warunki lokalne (zachowanie minimalnych odległości). To spora inwestycja, która jednak na dłuższą metę może się opłacić z uwagi na brak konieczności zamawiania drogiego wywozu szamba.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie