Crystal-Right CR-100 to bardzo popularne złoże uzdatniające wodę studzienną. Jego podstawowym zadaniem jest zmiękczanie wody, natomiast złoże radzi sobie również z usuwaniem nadmiaru żelaza oraz manganu. Warunkiem bezproblemowej eksploatacji takiej stacji jest prawidłowe przeprowadzanie regeneracji złoża – i tutaj często pojawiają się problemy. Jednym z objawów jest brudna woda po regeneracji Crystal-Right CR-100. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.
Przyczyną, dla której po regeneracji przez jakiś czas z kranu płynie brudna, ruda woda, jest niewypłukane z utlenionego żelaza złoże. To częsty problem obserwowany przez posiadaczy stacji uzdatniania wody ze złożem Crystal-Right CR-100. Po kilku czy kilkunastu takich nieudanych regeneracjach, złoże zwyczajnie się zapycha i traci swoją zdolność do absorpcji cząsteczek żelaza, manganu oraz do usuwania twardości.
Źródłem tego problemu niemal zawsze jest pompa o zbyt niskiej wydajności. Jeśli obecna pompa nie jest w stanie dostarczyć wody w takiej ilości, jaka jest wymaga do wypłukania złoża, to efekt będzie dokładnie taki, jak to opisujemy.
Zanim z góry założysz, że masz zbyt słabą pompę, to przyjrzyj się kondycji filtra wstępnego. Być może jest już tak zalepiony utlenionym żelazem, że dławi przepływ wody i stąd problem z niedostatecznym płukaniem złoża.
Mając problem z brudną wodą po regeneracji i wiedząc, co może być tego przyczyną, warto zacząć od wezwania serwisu. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, wówczas spróbuj przeprowadzić regenerację na własną rękę. Najważniejsze jest upewnienie się, czy pompa podaje taką ilość wody, jaka jest niezbędna do wypłukania złoża z utlenionego żelaza. Jeśli nie, to konieczna będzie wymiana pompy.
Następnie wydłużamy cykl płukania (Backwash) zarówno wstępnego, jak i końcowego. Możesz pominąć etap pobierania solanki. Ważne, aby obserwować popłuczyny – jeśli są już czyste, to można przerwać płukanie i zakończyć regenerację. Ten prosty sposób powinien pomóc, przynajmniej na jakiś czas.