Cukier bywa nazywany białym zabójcą i to określenie wcale nie jest przesadzone. Naukowcy już dawno dowiedli, że to właśnie cukier odpowiada za rozwój wielu groźnych chorób cywilizacyjnych, na czele z cukrzycą i otyłością. Na tym lista jego „grzechów” się nie kończy. Przekonaj się, jak nadmiar cukru w diecie wpływa na Twoje zdrowie!
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia są proste: dorosły człowiek nie powinien spożywać dziennie więcej niż 25 gramów cukru, czyli około 6 łyżeczek. Problem w tym, że naprawdę trudno jest nam to kontrolować. Dlaczego? Ponieważ cukier jest składnikiem większości produktów znajdujących się w naszej diecie. Jeśli chcielibyśmy sztywno trzymać się zaleceń, to musielibyśmy za każdym razem sprawdzać, ile cukru zawiera np. jabłko, ciastko czy serek homogenizowany.
Większość ludzi oczywiście tego nie robi, co skutkuje tym, że nasza cywilizacja spożywa zdecydowanie za dużo cukru. Efektem jest epidemia otyłości, próchnicy i wielu innych problemów ze zdrowiem. Sprawdź, jak nadmiar cukru w diecie wpływa na Twój organizm.
Gigantyczny problem, ponieważ ma ją aż 95% Polaków i niemal wszystkie dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym! Głównym winowajcą jest właśnie cukier, którym żywią się bakterie odpowiedzialne za psucie się zębów. Regularne mycie oczywiście pomaga, ale nie zastąpi konieczności ograniczenia spożycia słodyczy.
Powszechnie uważa się, że wątrobę najbardziej niszczą alkohol i tłuszcz, tymczasem cukier również ma niebagatelny wpływ na kondycję tego niezastąpionego organu. Nadmierne spożywanie słodyczy prowadzi do niealkoholowego zapalenia wątroby, czyli choroby bezpośrednio powiązanej z marskością i rakiem wątroby.
Z badań naukowców wynika, że osoby jedzące zbyt dużo cukru, są bardziej narażone na raka trzustki, czyli nowotwór o bardzo wysokim współczynniku śmiertelności. Wynika to z faktu znacznego obciążenia organu, czemu często towarzyszy cukrzyca typu 2.
I całym układem krążenia. Zależność między otyłością a spożywaniem zbyt dużej ilości cukru jest powszechnie znana. Osoby uwielbiające słodycze i jedzące je bez opamiętania niemal zawsze mają nadwagę, a z czasem „dorabiają się” otyłości. To z kolei oznacza ogromne obciążenie dla układu krążenia i zwiększone ryzyko np. zawału.
Istnieje ścisły związek między spożywaniem zbyt dużych ilości cukru a np. chorobą Alzheimera. W mniej drastycznych przypadkach mogą się pojawiać zwiększone problemy z zapamiętywaniem (nawet pamięcią krótkotrwałą) i uczeniem się, dlatego rodzice powinni koniecznie pilnować, by ich dzieci nie przesadzały ze słodyczami.
Oczywiście nie zapominajmy, że nadmierne spożycie cukru jest także jedną z głównych przyczyn cukrzycy, czyli bardzo groźnej i nieuleczalnej choroby cywilizacyjnej. Wniosek jest zatem prosty: naprawdę warto ćwiczyć silną wolę i znacznie ograniczyć jedzenie słodyczy oraz produktów zawierających dużo cukru.