Utensylia - co warto wiedzieć?

Jerzy Biernacki
03.06.2022

Nie da się ukryć, że naczyń jest na rynku coraz więcej. Stare technologie łączą się z nowymi. Producenci co chwilę wprowadzają na rynek coraz to nowsze garnki, sztućce i tak dalej. Należy także umiejętnie dobierać dla swoich naczyń odpowiednie akcesoria kuchenne czyli utensylia. Jak w odpowiedni sposób dobrać do swoich naczyń łopatki, mieszadełka, widelce do mięs, łyżki, szczypce i szpatułki, by te nie zaszkodziły sprzętowi kuchennemu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym tekście.

Jakie są podstawowe typy utensyliów?

Istnieje kilka głównych typów utensyliów, na które warto zwrócić uwagę. W grę wchodzi stal szlachetna, plastik, nylon i silikon oraz drewno.

1. Stalowe i miedziano-stalowe naczynia - ten materiał jest twardy, więc istnieje jedynie ryzyko porysowania go, co zdarza się rzadko w przypadku bardzo dobrej jakości stali. Nawet, jeśli na stali, czy wewnątrz miedzianych naczyń, które również mają wewnątrz stal szlachetną, pojawią się ryski, samemu materiałowi i naczyniu krzywdy to nie zrobi. W tym przypadku należy stosować utensylia: stalowe, z plastiku wszelkiej maści, nylonowe i silikonowe oraz drewniane.

2. Żeliwne patelnie i garnki - nie zapominaj, że na rynku są dwa podstawowe typy żeliwnych naczyń. Pierwsze stworzone z naturalnego żeliwa, które impregnowane jest, np. olejami jadalnymi. Takie żeliwo nie ma powłok, czy glazur. W tym przypadku możesz stosować utensylia: stalowe, z różnego typu plastiku, nylonowe i silikonowe oraz drewniane. Analogicznie, jak w przypadku stali i miedzi ze stalą w środku. Natomiast podczas gdy gotujesz danie w żeliwnych garnkach z powłoką zapobiegającą przywieraniu, czy korzystasz z tego typu patelni warto uważać na stal, która może, choć nie musi, zmatowić glazurę, którą pokryte są żeliwne naczynia. Stal może glazurę porysować, czy – w najgorszym wypadku – uszkodzić. Właśnie z tego powodu warto do powlekanego nieprzywierającą glazurą żeliwa nie używać ostrych utensyliów. Lepszym wyborem będą te, które wykonane są z twardego plastiku bądź drewna.

3. Patelnie i garnki z twardymi powłokami nieprzywierającymi - twarda powłoka oznacza powłokę ceramiczną, ceramiczną z różnymi dodatkami lub wzmacniane i uszlachetniane wielowarstwowe powłoki tytanowe, czy granitowe. W tym wypadku nie zaleca się, aby regularnie używać stalowych utensyliów, ponieważ mogą one porysować lub zmatowić powłokę. Najbezpieczniejszym wyborem będą te, które są wykonane z twardego plastiku z ostrymi krawędziami, nylonu bądź silikonowe.

Zapoznaj się z ofertą sklepu Recucina, aby kupić świetnej jakości przybory kuchenne i utensylia - https://recucina.pl/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie