Zmywarka to ulubiony sprzęt kuchenny każdej rodziny. Większość osób, które ją posiadają, dzieli swoje życie na to PRZED i PO zakupie zmywarki. To urządzenie zdejmuje z barków domowników przykry obowiązek ręcznego mycia naczyń, oszczędza mnóstwo czasu i pieniędzy. Każda zmywarka z czasem może jednak ulec awarii lub zacząć działać mało efektywnie. Typowe usterki nie zawsze wymagają wzywania fachowca. Jak sobie z nimi poradzić we własnym zakresie? Podpowiadamy.
To jedna z najbardziej irytujących „usterek” zmywarki. Warto jednak wiedzieć, że wina wcale nie musi leżeć po stronie jakiejś mechanicznej awarii. Na początek dobrze będzie zmienić tabletki na te z nieco wyższej półki. Jeśli to nie pomoże, trzeba zastanowić się nad sposobem układania naczyń w zmywarce.
Generalna zasada brzmi: nie upychamy. Zmywarka ma wyznaczone konkretne miejsca na naczynia i gdy kosze są już zapełnione, lepiej nie układać naczyń jedne na drugich. W ten sposób bardzo ogranicza się dopływ wody do naczyń położonych niżej. W dodatku może dojść do blokowania ramienia natryskowego i w konsekwencji jego uszkodzenia.
Koniecznie trzeba też korzystać z różnych programów oferowanych przez zmywarkę. Przykładowo: naczynie żaroodporne z zaschniętymi, przypalonymi resztkami jedzenia powinno zostać wyprane w programie intensywnym.
To jedna z najczęstszych usterek, ale ponownie – nie zawsze jest spowodowana uszkodzeniem samej zmywarki. Zdarza się, że np. dziecko dla żartu zakręciło kranik doprowadzający wodę. Warto to sprawdzić. Kolejnym typowym problemem jest zagięty wąż dopływowy. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy w sieci jest odpowiednie ciśnienie wody.
Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, a zmywarka nadal nie pobiera wody. to pozostaje już tylko wezwać serwisanta.
Otwierasz drzwi od zmywarki, a w środku naczynia „kąpią” się w nieprzyjemnej brei. To znak, że coś blokuje odpływ wody. Najczęściej wina leży po stronie zapchanego filtra – znajduje się on na dole zmywarki i należy go regularnie czyścić, przynajmniej raz w tygodniu.
Inną przyczyną usterki może być zapchanie lub zagięcie węża odpływowego – warto to sprawdzić, aby nie doszło do przykrej niespodzianki w postaci rozlania się całej zawartości zmywarki do szafki pod zlewozmywakiem.
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najczęściej wina leży po stronie nieodpowiednich detergentów, czyli słabego nabłyszczacza i niskiej jakości tabletek, które generują zbyt duże ilości piany. Problemem może być także wybór nieodpowiedniego (zbyt krótkiego) programu, podczas którego zmywarka nie jest w stanie dostatecznie wysuszyć naczyń.
Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, to niestety trzeba będzie wezwać serwis. Mogło dojść do awarii np. grzałki.
Poważne awarie zmywarek na szczęście zdarzają się dość rzadko. Odpowiednia konserwacja urządzenia oraz używanie go zgodnie z podstawowymi zasadami powinny zagwarantować, że zmywarka będzie służyć przez długie lata.