Twoja zmywarka niszczy naczynia? Sprawdź, co robisz źle!

Maciej Piwowski
23.05.2018

Zmywarka to podstawowe wyposażenie kuchenne, bez którego coraz mniej osób wyobraża sobie codzienne życie. Ten sprzęt znacznie ułatwia zapanowanie nad chaosem po obiedzie czy kolacji z udziałem większej liczby osób. Wciąż jednak nie brakuje użytkowników, którzy dostrzegają istotny minus zmywarki. Chodzi o niszczenie naczyń. Okazuje się, że to wcale nie jest wina sprzętu. Jeśli Ty także dostrzegasz, że naczynia myte w zmywarce szybko się niszczą, to przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co robisz źle.

Zbyt ciasne układanie naczyń

Szkodzi to przede wszystkim talerzom oraz szklankom i kieliszkom. Nawet jeśli producent podaje, że w zmywarce zmieści się np. 12 kompletów naczyń, to nie warto upychać ich „na styk”. Pod wpływem wysokiego ciśnienia wody talerze będą się o siebie obijać, co w krótkim czasie doprowadzi do ich wyszczerbienia. Zbyt ciasne układanie naczyń jest szczególnie groźne dla kieliszków, które w końcu zaczną po prostu pękać, a fragmenty szkła mogą nawet uszkodzić zmywarkę.

Detergenty niskiej jakości

To kolejny powodów pogorszenia wyglądu naczyń, z którego nie wszyscy użytkownicy zmywarek zdają sobie sprawę. Naprawdę nie ma sensu kupować najtańszych tabletek i nabłyszczaczy. Taka chemia powoduje przyspieszone matowienie szklanych naczyń. Jest bardzo agresywna, co z kolei przekłada się na niszczenie garnków, również tych ze stali nierdzewnej.

Zły dobór programów

Każda zmywarka ma wiele programów mycia i należy z nich korzystać! Jeśli wkładasz do urządzenia delikatne naczynia, np. kieliszki czy elegancką zastawę, to wybierz program ekonomiczny. Temperatura wody będzie niższa, podobnie jak jej ciśnienie. Owszem, silne zabrudzenia mogą nie zejść, ale to niska cena w zamian za znaczne wydłużenie okresu użytkowania naczyń.

Warto wiedzieć!

Szkło, podobnie jak metal, ulega korozji. Winę za to ponosi połączenie silnego strumienia wody i agresywnego detergentu. Przez to w szklanych naczyniach powstają mikropęknięcia, które powodują ich matowienie.

Zaniedbana zmywarka

Ten powód jest nagminnie bagatelizowany. Jeśli nie czyścisz zmywarki, to jej wydajność stopniowo spada. To z kolei wymusza stosowanie coraz większej ilości chemii i wybieranie bardziej intensywnych programów mycia. Pamiętaj, aby regularnie włączać zmywarkę bez naczyń (w trybie czyszczenia), opróżniać pojemnik na resztki i dosypywać sól zmiękczającą wodę.

Zacznij stosować się do tych zasad, a z pewnością zauważysz poprawę. Naczynia nie będą się tak szybko niszczyć i matowieć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie