Sprawdź, jak prawidłowo przechowywać mleko i nie popełniaj tych typowych błędów!

Jerzy Biernacki
16.05.2018

Polacy wciąż uwielbiają mleko. Nasz kraj znajduje się w europejskiej czołówce pod względem spożycia tego napoju. Oczywiście preferujemy przede wszystkim mleko krowie, ale coraz chętniej sięgamy także po kozie i owcze. Bez względu na to, czy dodajesz mleko do kawy, płatków czy domowych wypieków, musisz pamiętać o podstawowych zasadach jego prawidłowego przechowywania. Okazuje się, że mnóstwo osób popełnia tutaj typowe błędy.

Nie na drzwiach!

Przechowujesz otwarte mleko na drzwiach lodówki? No pewnie, robi tak większość z nas. Okazuje się, że to duży błąd. W strefie drzwiowej panuje najwyższa temperatura, co uniemożliwia zachowanie optymalnych warunków do przechowywania napoju. Właśnie przez to mleko szybciej się psuje – to wcale nie wina producenta.

Mleko po otwarciu, szczególnie to świeże, należy przechowywać z tyłu dolnej półki lodówki, gdzie panuje najniższa temperatura. Pamiętaj o szczelnym zamknięciu opakowania. Nigdy nie przechowujemy w lodówce mleka przelanego np. do szklanki, ponieważ to naraża je na kontakt z bakteriami i aromatami innych produktów.

Pamiętaj!

W lodówce przechowujemy także mleko UHT. Może ono stać w temperaturze pokojowej, ale tylko do momentu otwarcia kartonu. Później musi już trafić do lodówki.

Nie pij mleka z kartonu czy butelki

To częsty błąd, który popełniają smakosze mleka. Owszem, wzięcie łyka chłodnego napoju w upalny dzień od razu orzeźwia ciało i daje mnóstwo przyjemności, ale naprawdę lepiej jest przelać napój do szklanki. Pijąc mleko prosto z kartonu lub butelki nieświadomie przyspieszać proces psucia się napoju. Jak to możliwe?

W Twojej ślinie znajduje się mnóstwo bakterii, które z łatwością przedostaną się do wnętrza kartonu lub butelki. To właśnie one odpowiadają za procesy gnilne, czyli po prostu za psucie się produktów spożywczych.

Gdy zabierasz mleko w podróż

Jeśli lubisz mieć mleko przy sobie np. podczas dłuższej trasy samochodowej lub jazdy na rowerze, to pamiętaj, aby wcześniej dobrze schłodzić produkt. Po wyjęciu mleka z lodówki zapakuj je do torby termicznej. Mleko nie może być zbyt długo narażone na kontakt z wysoką temperaturą. W przeciwnym razie może się zepsuć nawet w ciągu kilku godzin.

Na koniec zwracamy jeszcze uwagę na świadomy wybór mleka w sklepie. Jeśli zależy Ci na jak najdłuższej trwałości produktu, zawsze kupuj mleko UHT. Produkty świeże są smaczniejsze, ale zwykle wymagają spożycia w ciągu kilku dni od daty rozlania.

Sprawdź też, czy mleko w sklepie jest prawidłowo przechowywane. Jeśli świeży produkt znajduje się w otwartej lodówce, to istnieje spore ryzyko, że niedługo się zepsuje. Nie ma tutaj znaczenia nawet fakt szczelnego zamknięcia butelki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie