Polacy kochają sól. Jemy jej zdecydowanie więcej niż powinniśmy, a to niestety nie jest zdrowy nawyk. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne spożycie soli na poziomie maksymalnie 5 g. Znacznie przekraczamy tę normę. Wpływ na to mają nasze przyzwyczajenia oraz jedzenie produktów, które zawierają w sobie bardzo dużo soli. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje takiej diety.
Sól to w praktyce chlorek sodu. Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak w nadmiarze jest bardzo szkodliwy. Spożywanie zbyt dużych ilości soli w prostej linii prowadzi do rozwoju wielu poważnych schorzeń i może być bezpośrednią przyczyną:
Badania potwierdziły także, że dieta oparta na słonych produktach sprzyja nadwadze i otyłości. Do tego dochodzi zjawisko zatrzymywania wody w organizmie. 8 g sodu zatrzymuje aż 1 litr wody! Skutkiem są obrzęki, złe samopoczucie i wyraźne pogorszenie sylwetki.
Warto wiedzieć
Skrajny nadmiar sodu w organizmie nazywamy hipernatremią. Ta choroba może być spowodowana także zapaleniem i niewydolnością nerek oraz nadczynnością kory nadnerczy.
Lista produktów spożywczych zawierających bardzo dużo soli jest długa. Osoby mające problemy z nadciśnieniem, otyłością, a także dzieci, powinny szczególnie unikać jedzenia przetworzonego, w tym:
Co ciekawe, bogate w sód są także wody wysokozmineralizowane, dlatego ich spożycie także powinno być ograniczone. Zaleca się wypicie do pół litra takiej wody dziennie.
Poza tym bogate w sól są różne produkty, które dodajemy do potraw bazowych. Można tutaj wymienić chociażby sosy i dressingi do sałatek warzywnych. Ważną informacją dla rodziców jest też to, że bardzo bogatym źródłem soli są uwielbiane przez dzieci płatki śniadaniowe – ich spożycie w domu powinno zostać ograniczone.
Słona dieta prędzej czy później przyniesie fatalne skutki dla organizmu. Szczególnie powinny na to uważać osoby starsze, chorujące na nadciśnienie, kobiety po okresie menopauzy i małe dzieci. Sól można z powodzeniem zastąpić innymi przyprawami, jak chociażby zdrowym pieprzem.