Koniak jeszcze do niedawna zaliczany był do alkoholi, które dedykowano głównie mężczyznom zamożnym, bądź o wysokim statusie społecznym. Obecnie cieszy się on zainteresowaniem w szerszym kręgu, chociaż nadal ma status alkoholu luksusowego. Wpływa na to głównie proces jego powstawania. Czym właściwie jest koniak, jak należy go degustować i jak wybrać ten najlepszy? Poniżej krótki przewodnik po świecie koniaku.
Koniak, czyli destylowane wino
Koniak zaliczany jest do alkoholi wysokoprocentowych. Jest to destylowane wino, nazywane również brandy. Produkuje się je przede wszystkim we Francji, w regionie Charente. To właśnie tego rodzaju koniaki uznaje się za oryginalne. Niemniej, współcześnie brandy wytwarzana jest w wielu innych miejscach na całym świecie.
Koniak – jak powstaje?
Koniak wytwarzany jest wyłącznie z białych winogron, które zazwyczaj pochodzą z jednego z trzech szczepów: Ugni Blanc, Folle Blanche lub Colombard. Zapewniają mu bowiem charakterystyczny wytrawny i kwaśny smak. Otrzymane białe wino poddawane jest aż podwójnej destylacji, która następuje w miedzianych alembikach. Warto dodać, że są one podgrzewane żywym ogniem. Podczas destylacji stężenie alkoholu sięga do 70%. Dopiero gotowy destylat zostaje przelany do specjalnych, dębowych desek, gdzie przechodzi proces leżakowania. Czas leżakowania jest zależny od rodzaju koniaku.
Jak degustować koniak?
Koniak jest wymagającym alkoholem podczas degustacji. Należy go serwować w kieliszkach tulipanowych (przypominających kieliszki do szampana) lub w tzw. koniakówkach. Trunku w przeciwieństwie do wielu innych alkoholi nie powinno się chłodzić ani tym bardziej ocieplać. Najlepsza temperatura jego serwowania wynosi 21-22 st. C.
Degustacja koniaku powinna odbywać się powoli. Najpierw należy zbliżyć kieliszek w kierunku nosa, aby poczuć jego nuty zapachowe. Dopiero później bierzemy niewielki łyk, który trzymamy na języku do momentu, aż poczujemy delikatne szczypanie. Nasze kubki smakowe powinny już zostać rozbudzone, dlatego od tej chwili możemy w pełni cieszyć się jego smakiem.
Czy koniak to alkohol dla każdego?
Koniak ma niezwykle charakterystyczny smak, dlatego nie jest to alkohol dedykowany każdemu. Z pewnością docenią go jednak koneserzy wyjątkowych trunków, dla których ważny jest proces ich powstawania. Leżakowanie w dębowych beczkach sprawia bowiem, że nabiera on szlachetności. Ciekawy sposób jego podania stanowią także kolorowe drinki. Koniak świetnie łączy się m.in. z likierami czy szampanem. Doskonale uzupełnią go również nuty cytrusowe. Tej trunek można pić o każdej porze roku. Cena koniaku zależna jest przede wszystkim od czasu leżakowania. Najdroższe będą oczywiście koniaki, które leżakowały nawet przez kilkadziesiąt lat. Dużą popularność oraz ofertę koniaków prezentuje marka Hennessy.
Komunikat prasowy