Jabłko to synonim zdrowego produktu żywnościowego. Dietetycy zachęcają, aby zastąpić nim zwykłe przekąski i często jeść jabłka na śniadanie, drugie śniadanie oraz deser. Wielu z nas to robi, wierząc przy tym, że postępujemy słusznie. To jednak nie jest takie oczywiste. Wiele zależy od tego, skąd pochodzą jabłka. Jeśli kupujesz je w hipermarkecie, uważaj. Takie jabłka mogą być potencjalnie szkodliwe, a na pewno nie mają wiele wspólnego z organicznymi owocami.
Niestety, nie jest tak dlatego, że do hipermarketów trafiają najlepsze owoce. Prawda jest zupełnie inna. Otóż błyszczące i wyglądające na świeżo zerwane owoce, wcześniej pokrywa się... żywicą, a konkretnie szelakiem.
Jest to substancja pozyskiwana z odchodów insektów i wątpliwe, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach chciał mieć z nią do czynienia. Szelak ma doskonałe właściwości nabłyszczające i zapewnia jabłkom większą odporność na obicia oraz chroni je przed przyspieszonym gniciem.
Ważne!
Między innymi dlatego NIGDY nie należy jeść jabłek ze sklepu przed ich dokładnym umyciem.
Innym rodzajem wosku stosowanym do upiększania jabłek jest Carnauba, który pozyskuje się z liści palmowca. Warto przy tym wiedzieć, że zarówno szelak, jak i Carnauba, są podstawowymi składnikami takich „rarytasów”, jak płyny do podłóg i chemia samochodowa.
Uwaga na pestycydy!
Środki ochrony roślin zrewolucjonizowały rolnictwo, i choć dziś wiemy, że są one bardzo szkodliwe dla człowieka i środowiska, to nadal się je stosuje. Szczególnie niebezpieczne są pestycydy, którymi traktuje się jabłonie i owoce w wielu sadach. Właśnie te jabłka trafiają później do hipermarketów, bo ich klienci chcą widzieć w koszach idealne owoce, bez jakiejkolwiek skazy czy śladu po owadach.
Pestycydy neutralizacją zdrowotne właściwości jabłek, a same mogą bardzo zaszkodzić ludzkiemu organizmowi. Regularne jedzenie owoców z hipermarketu może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Dowiedziono również, że pestycydy są jednym z czynników rakotwórczych.
Co robić?
Najlepiej unikaj kupowania owoców w hipermarketach, dyskontach i innych dużych sklepach, w których sprzedawcy nie mają pojęcia, skąd pochodzą jabłka i czy miały kontakt z chemią. Lepiej jest robić owocowe zakupy na małych straganach i w sklepach z ekologiczną żywnością lub nawet bezpośrednio u lokalnego producenta.
Owszem, takie jabłka są zwykle droższe i nie wyglądają tak pięknie, ale w zamian będziesz mieć pewność, że jedząc je, nie wyrządzasz krzywdy swojemu organizmowi.