Funkcje inwertera w instalacji PV

Jerzy Biernacki
07.01.2025

Inwerter, nazywany potocznie falownikiem, to kluczowy element instalacji fotowoltaicznej. Bez tego urządzenia instalacja PV byłaby praktycznie bezużyteczna. Podstawowym funkcjom inwertera przyglądamy się w naszym artykule.

Konwersja prądu stałego na prąd zmienny

Na początek warto wyjaśnić, że ogniwa fotowoltaiczne generują prąd stały (DC), którym nie można bezpośrednio zasilać urządzeń domowych czy firmowych. Te korzystają z prądu zmiennego (AC). Za konwersję DC do AC odpowiada właśnie inwerter, dzięki któremu możemy korzystać z własnego prądu prosto w gospodarstwie domowym, firmie, gospodarstwie rolnym etc.

Zarządzanie pracą instalacji fotowoltaicznej

Inwerter bywa nazywany sercem instalacji PV i nie ma w tym żadnej przesady. To urządzenie w praktyce kontroluje pracę całej instalacji, w tym monitorując napięcie i natężenie prądu oraz maksymalizując wykorzystanie wyprodukowanej energii. Pamiętajmy, że podstawowym celem posiadania instalacji fotowoltaicznej jest konsumpcja wyprodukowanego prądu w miejscu jego wytworzenia, w taki sposób, aby jak najmniej energii trafiało do sieci.

Monitorowanie i diagnostyka

Współczesne inwertery, zwłaszcza te z wyższej półki, posiadają wiele funkcji monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej, łącząc się ze smartfonem użytkownika po Wi-Fi i mogąc zaalarmować np. o stwierdzeniu usterki. Ponadto dzięki inwerterowi i aplikacji mobilnej producenta możemy na bieżąco kontrolować pracę instalacji, w tym ilość wyprodukowanej energii i porównywać wyniki w różnych okresach roku.

Bezpieczeństwo

Inwerter ma również bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy instalacji fotowoltaicznej, chroniąc ją przed przeciążeniem, przepięciem, zwarciem czy przegrzaniem. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, inwerter automatycznie odłącza instalację od sieci, zapobiegając uszkodzeniom oraz zwiększając bezpieczeństwo nie tylko instalacji PV, ale też budynku i ludzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie