Jaki ekspres do kawy na początek?

Remigisz Szulc
09.05.2015

Jaki ekspres na początek?

Jeśli ktoś był  we Włoszech i zasmakował włoskiej kawy to nigdy więcej nie będzie chciał pić zwykłej zalewajki w szklance, co więcej przestanie mu smakować nawet kawa serwowana w niektórych lokalach. Trzeba szybko działać i… kupić ekspres ciśnieniowy, a najlepiej wysokociśnieniowy. Słabsze ekspresy mają ciśnienie na poziomie 3-8 Bar, natomiast ekspresy wysokociśnieniowe potrafią przygotowywać kawę pod ciśnieniem 15 Bar. 

Na początek w zupełności wystarczy ekspres półautomatyczny (np. EC-190 firmy DeLonghi). Ekspresy tego typu zapewniają pełny smak i aromat kawy, a także umożliwiają przygotowanie kawy cappuccino. Jednocześnie ich obsługa jest bardzo prosta, a co najważniejsze łatwe jest także ich czyszczenie.

Przedstawię teraz kilka porad jak przygotować dobrą kawę w ekspresie półautomatycznym (domowym). Dokładny opis funkcjonowania ekspresu znajdziemy w instrukcji obsługi dołączonej do każdego ekspresu. Urządzenia te przeznaczone są do parzenia włoskiej kawy espresso oraz kawy cappuccino. Często w reklamie jest napisane, że można także szybko otrzymać wrzątek do zaparzenia herbaty, ale kto z nas pije herbatę.

Przed przystąpieniem do parzenia kawy należy zawsze odczekać do momentu aż urządzenie zasygnalizuje gotowość do pracy. Jest to niezbędny czas na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia oraz temperatury wody w okolicach 92-95 st./C.

W żadnym razie nie używać kubków plastikowych lub papierowych. Aby otrzymać kawę o dobrej jakości zaleca się podgrzanie filiżanek. Często ekspresy mają specjalne miejsce do podgrzewania filiżanek. W podgrzanej filiżance dłużej utrzymuje się kawowa pianka – Crema.  Jeśli nasz ekspres nie jest w nie wyposażony możemy poradzić sobie płucząc filiżanki w gorącej wodzie chwilkę przed nalaniem kawy.

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie kawy specjalnie przystosowanej do parzenia w ekspresach ciśnieniowych. Są to kawy dobrze palone oraz odpowiednio zmielone. Producenci stosują odpowiednie opisy na opakowaniach.

Aby otrzymać jak najlepszą kawę z naszego ekspresu zalecam często zamieniać wodę w zbiorniku oraz dbać o jego czystość.

Kawę wsypujemy w uchwyt z sitkiem tak, aby kawa wystawała minimalnie powyżej krawędzi sitka. Ugniatamy ją lekko specjalnym ubijakiem do kawy (Tamper), który zazwyczaj jest w wyposażeniu ekspresu, aby pomiędzy krawędzią sitka, a kawą było ok. 2-3 mm odległości. Ubicie kawy jest istotne, ponieważ ma wpływ na siłę aromatu kawy. Słabsze ubicie spowoduje, że woda łatwiej znajdzie sobie drogę pomiędzy cząsteczkami kawy i nie wydobędzie z niej pełnego aromatu. Zbyt mocne ubicie spowoduje, że woda napotka duży opór i będzie zbyt długo oddziaływała na kawę. Spowoduje to wydobycie większej goryczy oraz większej ilości kofeiny.

Zasada jest taka, że woda powinna oddziaływać na kawę przez ok. 20-30 sekund. Strumień parzonego napoju powinien być jednostajny lekko spieniony o barwie orzechowej.

Ponieważ sam nie lubię trzymać się ściśle określonych proporcji zachęcam do eksperymentowania. Każdy po jakimś czasie osiągnie odpowiedni dla siebie smak kawy.
Nowoczesne ekspresy pozwalają na otrzymanie kawy espresso w przeciągu 3 minut!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie