Niepełnosprawność nie powinna być powodem wykluczenia społecznego, a tym bardziej skazywać na uzależnienie się od pomocy innych. Dysponujemy szeregiem rozwiązań umożliwiających samodzielne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością, szczególnie we własnym mieszkaniu. Dobrym przykładem będzie tutaj kuchnia, którą z powodzeniem można przystosować do potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Kilka wskazówek projektowych znajdziesz w naszym poradniku.
To podstawa, aby kuchnia była funkcjonalna z punktu widzenia osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Dzięki niskim blatom będzie ona w stanie samodzielnie przygotowywać posiłki, kroić różne produkty czy choćby w bezpieczny sposób zaparzyć sobie herbatę. Optymalna wysokość blatu kuchennego dla osoby z niepełnosprawnością to około 60 centymetrów.
Chodzi o to, aby wszelkie urządzenia AGD zastosowane w kuchni, również te w zabudowie, znajdowały się możliwie jak najbliżej podłogi. Z tego powodu warto rozważyć np. zakup dwóch niskich lodówek zamiast jednej wysokiej. Piekarnik, mikrofalówka, zmywarka – te urządzenia także oczywiście muszą znajdować się w zasięgu osoby z niepełnosprawnością. A propos zmywarki – montujemy ją w takim miejscu, aby osoba poruszająca się na wózku mogła swobodnie zapakować i wypakować naczynia po całkowitym otwarciu drzwi.
Dobrym rozwiązaniem do kuchni przystosowanej do potrzeb osoby z niepełnosprawnością są taśmy LED mocowane do blatów od spodu. Dzięki temu cała przestrzeń znajdująca się w zasięgu ręki osoby poruszającej się na wózku będzie prawidłowo doświetlona. Nie zapominamy również o oświetleniu roboczym samych blatów oraz o oświetleniu górnym – włącznik musi znajdować się na wysokości komfortowej dla osoby z niepełnosprawnością.
To oczywiste, ale jednak warto przypomnieć, że w kuchni projektowanej z myślą o osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim nie stosujemy szafek wiszących. Zabudowa meblowa musi być zaplanowana w taki sposób, aby wszystkie naczynia, garnki czy przybory kuchenne pomieściły się w dolnych szafkach.