Jak rozplanować ustawienie sprzętów kuchennych?

Antoni Kwapisz
25.03.2021

Każda domowa kuchnia powinna być wyposażona w kilka podstawowych sprzętów. Mamy tutaj na myśli lodówkę, płytę grzewczą oraz piekarnik. Wiele osób ma problem z ich prawidłowym rozmieszczeniem, popełniając tutaj proste błędy, które później negatywnie odbijają się na funkcjonalności kuchni. Pokażemy Ci najprostszy schemat, zgodnie z którym warto rozplanować ustawienie sprzętów kuchennych.

Zaczynamy od lodówki

Lodówka powinna być pierwszym sprzętem kuchennym, od którego rozpoczynamy planowanie całej zabudowy oraz rozmieszczenie pozostałych urządzeń. Najlepiej będzie ustawić lodówkę tuż przy wejściu do kuchni lub obok spiżarni, jeśli takowa jest przewidziana. To z niej będziemy wyciągać produkty potrzebne do przygotowywania posiłków.

Zlewozmywak

Zlewozmywak umieszczamy w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki. Dlaczego? Ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli szybko umyć np. warzywa czy owoce wyciągnięte z lodówki lub umieścić w zlewie zamrożone mięso. Pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem warto zaplanować sobie około 60-centymetrowy fragment blatu.

Główny blat roboczy

Zgodnie z zasadą funkcjonalnego układu kuchni należy zadbać o to, aby tuż za zlewozmywakiem umieścić główny blat roboczy. Służy on oczywiście do przygotowywania posiłków, w tym krojenia, szatkowania, smarowania etc. Dzięki takiemu układowi możemy wygodnie wykładać umyte warzywa, owoce czy mięso prosto na blat, bez konieczności spacerowania z nimi po kuchni i chlapania podłogi. Główny blat roboczy powinien mieć długość minimum 100-120 centymetrów, natomiast w większej kuchni warto przewidzieć na niego 160-centymetrową przerwę.

Płyta grzewcza i piekarnik

Umieszczamy ją zawsze tuż za głównym blatem roboczym, ponieważ dzięki temu możemy wygodnie przełożyć pokrojone produkty prosto na rozgrzaną patelnię czy wrzucić do gotującej się wody. Taki układ jest bardzo funkcjonalny, dlatego warto wykorzystać tę prostą wskazówkę.

Standardowo pod płytą grzewczą umieszcza się piekarnik, jednak nie ma problemu z tym, aby zamontować go obok, na wysokości oczu. Jest to bardzo praktyczne, szczególnie z perspektywy osób, które mają problem ze schylaniem się.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie