Awokado, jarmuż, szpinak, ciecierzyca, brokuły – jeśli na sam dźwięk tych słów Twoje dziecko robi przeciągłe „bleeee”, to na pewno znasz ból rodzica, który wszelkimi sposobami próbuje wzbogacić dietę pociechy o wartościowe produkty. Spokojnie, nie musisz wcale zmuszać dziecka do zdrowego jedzenia, ryzykując przy tym rodzinnym konfliktem. Wystarczy, że sięgniesz po kilka sztuczek, które naprawdę działają!
To zawsze dobry sposób na to, aby regularnie uzupełniać dietę dziecka o wartościowe produkty spożywcze. Dzieci uwielbiają soki owocowe oraz smoothie, zwłaszcza świeżo robione w domowej wyciskarce czy blenderze. Jeśli bazą będą np. jabłka, pomarańcze czy maliny, to pociecha z pewnością nie wyczuje, że w środku znajduje się też awokado czy jarmuż. Będzie pysznie, a do tego bardzo zdrowo!
Tutaj działa dokładnie ta sama zasada, co w przypadku soków i smoothie. Które dziecko nie lubi lodów, zwłaszcza takich domowych, na naturalnym mleku? Ich przygotowanie nie jest wcale trudne, a będzie też okazją do tego, by przemycić trochę zdrowych produktów do diety dziecka. Zwłaszcza tych, na które pociecha nawet nie chce spojrzeć. Zielone lody? Super pomysł! Dziecko wcale nie musi wiedzieć, że taki kolor jest efektem dodania odrobiny soku z jarmużu.
Zwykle są ostatnią deską ratunku, gdy dziecko okazuje się być wyjątkowo oporne na przyjmowanie posiłków zawierających zdrowe produkty spożywcze. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak gotować potrawy, których struktura uniemożliwia rozpoznanie, co się właściwie na nie składa. Może to być więc zupa, gulasz i inne dania jednogarnkowe.
To akurat nie jest fortel, ale też świetnie działa. Dzieci biorą przykład ze swoich rodziców, dlatego nie możesz oczekiwać od pociechy, że będzie z ochotą rzucać się na zdrowe produkty spożywcze, jeśli na Twoim talerzu regularnie ląduje coś zupełnie innego. Dzieci fantastycznie wyczuwają hipokryzję.
Jeśli więc chcesz, aby Twoja pociecha jadła zdrowiej i była świadoma tego, jak ważne jest odpowiedzialne dobieranie produktów spożywczych, zacznij od wprowadzenia konkretnych zasad żywieniowych w domu, która obowiązują wszystkich – nie tylko dziecko.