Jak przechowywać żywność?

Antoni Kwapisz
06.03.2017

Warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat tego, jak przechowywać żywność - zarówno w lodówce, jak i wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop czy wycieczkę.

Przechowywanie żywności w lodówce

W lodówce powinna panować hierarchia. W różnych obszarach panują różne temperatury, a więc powinniśmy wiedzieć, które z produktów wymagają niższej temperatury, by dłużej zachować świeżość.

Najwyższa półka

To tutaj umieszczamy produkty, które cechują się najdłuższą trwałością, np. te, które są przechowywane w słoikach czy szczelnych opakowaniach. Na najwyższej półce warto umieścić żywność, która potrzebuje chłodzenia, ale jednocześnie do jej przechowywania nie jest konieczna bardzo niska temperatura.

Środkowe półki

Tutaj temperatura sięga niecałych 5°C, dlatego na środkowych półkach możemy przechowywać produkty, które mają mniejszą trwałość, np. nabiał, wędlina. Świetnie sprawdzą się także do przechowywania gotowych posiłków, które zamierzamy spożyć w ciągu najbliższych kilku dni.

Dolne półki

Tutaj panuje najniższa temperatura, a więc umieszczajmy na nich jedzenie, które psuje się najszybciej - mięso, ryby, produkty w otwartych opakowaniach. Będzie to także odpowiednie miejsce na warzywa czy owoce, a także na produkty, po które sięgamy najczęściej, aby ograniczyć otwarcie drzwi lodówki do minimum.

Boczne półki

Na bocznych półkach trzymajmy oleje w szklanych opakowaniach, soki w kartonach, wodę czy sosy. To też odpowiednie miejsce na jajka (jeżeli mamy w lodówce specjalny pojemnik przeznaczony do ich przechowywania.

Dodatkowe uwagi dotyczące przechowywania żywności

Jajka możemy przechowywać ok. 3 tygodnie, jednak nie myjmy ich. Skorupka pokryta jest warstwą ochronną, która nie przepuszcza drobnoustrojów. Jedzenie surowe oddzielny od tego, które jest gotowe do spożycia. Pamiętajmy o pakowaniu produktów, które mają bezpośredni lub pośredni kontakt z produktami spożywczymi. Najlepiej wybrać folię łatwą do odrywania która jest ekonomiczna, wytrzymała i rozciągliwa. Możemy także wykorzystać pojemniki do przechowywania żywności, dzięki czemu wszystko będzie miało swoje miejsce, a zapachy nie będą się przenikały.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.