Inteligentna lodówka? Czym się różni od „zwykłej” i w czym może Ci pomóc?

Maciej Piwowski
20.06.2016

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że wszystko, co nas otacza, może być „smart”. Mamy więc inteligentne telewizory, inteligentne pralki i zmywarki, oczywiście inteligentne samochody, systemy alarmowe itd. Względną nowością i rzeczą wciąż budzącą zaciekawienie jest natomiast inteligentna lodówka. Na czym owa „inteligencja” polega?

Czym właściwie jest inteligentna lodówka?

Inteligentna lodówka jest kolejnym elementem wyposażenia inteligentnego domu, czyli takiego, który działa niemal autonomicznie, a wszystko w nim jest podporządkowane wygodzie mieszkańców i efektywnemu wykorzystaniu energii. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez podłączenia tego wyposażenia do sieci, dlatego od kilku już lat mamy do czynienie z wielkim rozwojem idei Internetu rzeczy.

Wracając do lodówki. Modele smart nie są oczywiście jeszcze zbyt popularne, na co wpływa przede wszystkim wysoka cena, ale z całą pewnością to się niedługo zmieni. Sprzęt idealnie wpisuje się bowiem w trend polegający na zdejmowaniu z naszych barków zwykłych obowiązków. Inteligentna lodówka staje się więc nie tylko miejscem przechowywania produktów, ale wręcz domowym centrum zarządzania kuchnią i wykorzystaniem żywności. Jak to działa? Przekonaj się.

Możliwości inteligentnej lodówki

Większość inteligentnych lodówek działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Do tego poszczególne modele wykorzystują własne systemy zarządzania, czyli de facto graficzne nakładki wprowadzające określone funkcjonalności.

Współczesna lodówka smart może m.in. informować za pośrednictwem ekranu o tym, co się w niej znajduje – nie trzeba jej zatem otwierać i marnować na to energii elektrycznej. Brak pomysłu na obiad? Żaden problem. Lodówka przeanalizuje swoją zawartość i w kilka chwil stworzy przepis na zdrowy, pyszny posiłek. Fajne, prawda? Oczywiście przy okazji dowiemy się, ile kalorii będzie miało takie danie, co jest świetną opcją dla osób dbających o linię.

Ciekawostka

W przypadku kompleksowego wyposażenia kuchni w urządzenia smart możliwe jest także niemal pełne zautomatyzowanie gotowania – po zatwierdzeniu zaproponowanego przepisu lodówka może zdalnie uruchomić piekarnik, o ile jest on potrzebny do przygotowania obiadu.

Zakupy za pomocą... lodówki

Chyba nikogo nie dziwi, że lodówka może także „zamówić” zakupy w sklepie internetowym. Wystarczy, że zalogujemy się do systemu danego dostawcy za pośrednictwem panelu dotykowego i wybierzemy, co jest nam potrzebne. Zamówienie złoży już sama lodówka.

Kolejną przydatną funkcją jest skanowanie produktów przed ich włożeniem do lodówki. Dzięki temu sprzęt przypomni nam, że zbliża się termin ważności danego produktu – to może być najskuteczniejsza broń w walce z marnowaniem żywności.

Oczywiście lodówkę typu smart można obsługiwać zdalnie przy pomocy smartfona.

Czy takie lodówki już wkrótce masowo znajdą się w naszych kuchniach? To więcej niż pewne, bo świat zmierza właśnie w tym kierunku. Na razie oferta inteligentnych lodówek jest skromna (właściwie tylko LG i Samsung), ale to się bardzo szybko zmieni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie