Herbata biała powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Zebranie takich pączków możliwe jest jedynie na wiosnę. Krzewy, z których powstać ma biała herbata, są czasami dodatkowo chronione przed słońcem – ma to zapobiec wykształceniu się chlorofilu. Pączki następnie więdną i są suszone. Herbata ta produkowana jest głównie w Chinach. Herbata biała ma odcień lekko srebrnawy, a po zaparzeniu ma kolor jasnosłomkowy. Jest to jeden z najdroższych rodzajów herbaty – ceny zależą od gatunku, niemniej w Polsce przeciętnie kosztuje ona od 30 zł do ponad 100 zł za 100 g.
Herbata biała to rzadko spotykany lecz cieszący się największym uznaniem rarytas herbaciany. Uważana jest za arystokratkę wśród herbat. Nie da się jej porównać z czarną, zieloną czy czerwoną herbatą, choć wszystkie one pochodzą z tego samego krzewu Camellia sinensis.
Herbata biała uznawana jest za towar luksusowy, ma przebogaty smak i składa się z pączków liści zbieranych wczesną wiosną. Młode, delikatnie zerwane, nierozwinięte jeszcze pączki, poddawane są tradycyjnemu procesowi więdnięcia i suszenia. Ważne jest przy tym, aby pączki herbaciane pozostały nieuszkodzone. Jest wiele odmian białej herbaty, jak "white peony" ("biała peonia"), "golden moon" ("złoty księżyc"), "silver needle" ("srebrna igła"), "white cloud" ("biała chmura"). Najczęściej produkowane są one w Chinach oraz Japonii, ale jedne z najlepszych ma indyjski region Darjeerling.
Herbata biała pochodzi ze słynącej z malowniczych gór Taimu w prowincji Fujian. Ma najbardziej delikatny napar o słodkawym smaku, pozbawionym trawiastej nuty. Zawiera dużo witaminy C oraz teinę, która intensywnie pobudza i orzeźwia. Opóźnia także procesy starzenia się komórek oraz chroni organizm przed atakiem wolnych rodników. Ponadto, katechiny zawarte w tej herbacie skutecznie hamują wytwarzaną przez bakterie z sacharozy płytkę nazębną, będącą siedliskiem kolejnych koloni bakterii. Warto więc często pić napar z białej herbaty, aby osłabić rozwój próchnicy.
Jej biało-srebrne, pokryte delikatnymi włoskami listki - dają jasny, bladożółty napar, o delikatnym i łagodnym smaku. Ukwiecona pięknymi płatkami róży lub akacji sprawia, że jesteśmy świadkami wyjątkowo aromatycznego zjawiska. Zapach kwiatów zachwyca, zaś kawałki owoców tj. np. mandarynka niezwykle pobudzają nasze zmysły pozwalając nam rozkoszować się tą cudowną herbatą.
Sposób parzenia
80⁰C 5-7 min.
Tę wykwintną herbatę należy parzyć w temp. 80°C przez 5-7 min. Napar osiąga najlepsze wartości smakowe i piękną słomkową barwę. Biała herbata jest bardzo wrażliwa na temp. bliską wrzątku, stąd w niektórych chińskich prowincjach stosuje się inny sposób: 1-2 min. w temp. 95⁰C.
Ciekawostka:
Legenda głosi, że medytujący w ogrodzie cesarz Shen Nung (2737 r. p.n.e.), oczekiwał czarki wrzątku, kiedy do kociołka wpadły listki z rosnącego nieopodal krzewu herbacianego. Cesarz polecił kucharzowi spróbować napar, a skoro ten przeżył spróbował sam i zachwycił się napojem, dając początek herbacianej erze.
autor: Agnieszka Bonecka
Jarosław Kosiński, Kiper Bio-Active