Zrównoważone rozwiązania cieplne: gruntowe wymienniki ciepła jako część zielonych projektów budowlanych

Maciej Piwowski
28.09.2023

Zielona energia jest coraz szerzej promowana i to bardzo dobrze, gdyż w ten sposób ogranicza się degradację środowiska naturalnego z powodu emisji szkodliwych gazów i dwutlenku węgla do atmosfery. Poza fotowoltaiką czy pompami ciepła, warto wybrać także gruntowy wymiennik ciepła, który może współpracować z pompą i wentylacją mechaniczną. Warto poznać gwc jako część zielonych projektów budowlanych.

Zielone projekty budowlane, czyli domy pasywne z gwc 

Domy pasywne to takie, które w założeniu są samowystarczalne, co oznacza, że korzystają z energii naturalnej do zasilania budynku zarówno w energię elektryczną, jak i cieplną. Mają określony w przepisach współczynnik przenikania ciepła, który dotyczy zarówno ścian, jak i okien. Konieczne jest zastosowanie w nich odnawialnych źródeł energii. Świetnie sprawdza się powietrzna pompa ciepła, jednak, aby pracowała efektywnie konieczne jest zapewnienie powietrza w stałej, dodatniej temperaturze. Właśnie gruntowy wymiennik rurowy może je zapewnić i dostarczyć do urządzenia. Koszty eksploatacji pompy ciepła dzięki temu spadają. Jeśli dodatkowo posiada się instalację fotowoltaiczną, to utrzymanie budynku jest naprawdę tanie i inwestycja może dość szybo się zwrócić. Gruntowy wymiennik ciepła może obniżyć koszty ogrzewania, ale i klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej. Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu gwc rekuperator może być tańszy w eksploatacji nawet dwustukrotnie.       

Zastosowanie gwc może podnieść standard nowoczesnego domu 

Jeżeli w nowym budynku pasywnym chce się zastosować zarówno klimatyzację, jak i wentylację mechaniczną, to ilość energii zużywanej przez urządzenia może obniżyć właśnie gruntowy wymiennik ciepła. Jego wydajność zależna jest od współczynnika przenikania ciepła gruntu. Najlepszy jest w przypadku gruntów gliniastych, a słabszy w  gruntach piaszczystych, które mają mniejszą zdolność do kumulowania energii. Niezależnie od poziomu wód gruntowych zastosowanie gwc jest możliwe. Wystarczy zdecydować się na system Global, który można wykorzystać w gruntach silnie zawodnionych.

Dla efektywności pracy systemu ważna jest głębokość instalacji. W tym przypadku można jednak zmniejszyć głębokość, gdyż ten system rurowy przystosowany jest do izolacji styropianem lub styrodurem. Izolacja sprawia, że system może być tak wydajny jakby był zamontowany na głębokości 7-9 metrów. Można zatem wykonać instalację szybciej, bez konieczności wykonywania bardzo głębokich wykopów, a jednocześnie uzyskać efektywność wymiany ciepła. 

Zrównoważone rozwiązanie cieplne, czyli GWC

Warto wiedzieć, że na głębokości 1,5 metra pod powierzchnią gruntu panuje stała temperatura od 4 do 7 stopni Celsjusza niezależnie od panującej aury i właśnie ta właściwość gruntu jest wykorzystywana w gruntowych wymiennikach ciepła. Poprzez system rur cieplejsze powietrze o dodatniej temperaturze może zostać dostarczone do rekuperatora, ale i klimatyzatora czy pompy ciepła. Ten system zapobiega zamarzaniu wlotów wymienników ciepła, eliminuje nagrzewnice wstępne i ogranicza koszty związane z konserwacją. Warto podkreślić, że nawet, gdy nie stosuje się klimatyzacji, latem można podnieść komfort użytkowania budynku.

Dzięki zastosowaniu gwc i połączeniu go z rekuperacją z odzyskiem ciepła wyposażoną w by-pass można obniżać temperaturę w budynku latem o kilka stopni. Zatem przy temperaturach rzędu 30 stopni można zwiększyć komfort. Można również obniżyć wilgotność powietrza. Bez wątpienia gwc podnosi standard nowoczesnego domu korzystającego z zielonej energii.              

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie