Zachwycająca podłoga w Twoim domu – cyklinowanie parkietów

Marek Szydełko
03.11.2022

Drewniana podłoga to jeden z elementu wystroju wnętrz, który może nadać im niepowtarzalnego i niezwykłego charakteru. W ostatnich latach drewniane wykończenie posadzki przeżywa prawdziwy renesans. Przyciągają one uwagę, ocieplają przestrzeń, doskonale wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne. Jednym słowem są piękne. Ceni się je jednak również za wyjątkową trwałość, jednak, aby latami korzystać z drewnianego parkietu trzeba poddawać go odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie takiej podłogi w doskonałej kondycji jest cyklinowanie podłóg.

Co to jest cyklinowanie podłogi?

Podłoga, która jest ułożona z drewnianych desek to dość droga inwestycja, jednak może ona służyć przez wiele lat i nadal pięknie się prezentować. Aby przez dziesięciolecia cieszyć się nieskazitelnym, mocnym i efektownym parkietem, konieczne jest wykonywanie specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki cyklinowaniu podłóg (https://aplauz.net.pl/cyklinowanie-parkietu/), drewno nie tylko będzie prezentować się pięknie, ale również zachowa swoje właściwości użytkowe. Cyklinowanie parkietu to nic innego niż zdarcie bardzo cienkiej warstwy powłoki drewna, która wcześniej zapewne pokryta była lakierami lub innymi środkami zabezpieczającymi, jak oleje czy woski. Pozwala to na zniwelowanie wgnieceń, zarysować czy drobnych dziurek.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć przed zleceniem cyklinowania?

Cyklinowanie podłogi nie jest zajęciem prostym i zdecydowanie nie powinno wykonywać się go na własną rękę, aby nie zniszczyć dodatkowo podłogi. Cyklinowanie parkietu jest procesem, który wymaga użycia specjalistycznego sprzętu oraz fachowej wiedzy. Sam proces polega na zdzieraniu bardzo cienkich warstw drewnianej podłogi. Ilość poszczególnych powtórzeń cyklinowania zależy od tego w jakiej kondycji znajdowała się podłoga i jak duże były uszkodzenia przed usługą. Do każdego kolejnego cyklinowania zmieniana jest gramatura papieru ściernego na cykliniarce, gdyż musi być ona dopasowana do poziomu zniszczeń oraz rodzaju i właściwości drewna. Po tych zabiegach podłoga jest gotowa do nałożenia lakieru, wosku lub oleju.

Zalety cyklinowania podłóg

Cyklinowanie podłóg ma wiele zalet, szczególnie jeśli dbasz o nieskazitelny wygląd swojego mieszkania lub domu. Dlatego też, jest to najczęściej wybierana metoda renowacji parkietów. Najważniejsze plusy cyklinowania to:

  • usunięcie zabrudzeń oraz nowych warstw lakierów;
  • usunięcie drobnych rys, wgnieceń i ubytków;
  • odnowienie wyglądu podłogi;
  • wyrównanie powierzchni parkietu;
  • możliwość zmiany wyglądu podłogi poprzez barwienie jej woskiem, olejem lub lakierem;
  • zdecydowanie niższy koszt niż w przypadku wymiany całej podłogi.

Dodatkowo jedną z zalet jest poprawienie trwałości podłogi, ponieważ podczas zabiegu cyklinowania identyfikowane są również ubytki i pęknięcia, które są usuwane i uzupełniane.

Nie każdy parkiet można wycyklinować

Podejmując decyzję o cyklinowaniu drewnianej podłogi konieczne jest upewnienie się, że poszczególne klepki podłogi są wystarczająco grube. Po cyklinowaniu deski mogą być cieńsze o około 2 milimetry. W związku z tym zaleca się, aby warstwa robocza przed cyklinowaniem nie była cieńsza niż 5 milimetrów, w innym przypadku może dojść do osłabienia i zwiększenia podatności podłogi na uszkodzenia. Dotyczy to przede wszystkim parkietów starych i historycznych podłóg w zabytkowych budynkach. W przypadku nowych podłóg grubość deski wynosi około 2 centymetrów, więc cyklinowanie takiego parkietu można wykonać nawet sześciokrotnie.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie