Wszystko, co warto wiedzieć o drewnianych lampach wiszących

Mateusz Nowak
07.09.2023

Drewniane lampy wiszące w pełni wpisują się w królujący w ostatnich sezonach trend eko. W przytulnych, przyjemnie jasnych, bliskich naturze wnętrzach czujemy się po prostu dobrze. Jeśli i Tobie chodzi po głowie drewniane oświetlenie wiszące, koniecznie czytaj dalej.

Drewniane lampy wiszące posiadają abażur w całości wykonany z drewna lub pojedyncze, drewniane elementy ozdobne. Pod pojęciem tym czasem kryją się modele wytworzone z materiałów drewnopodobnych. Imitacje wcale nie muszą oznaczać kiepskiej jakości czy niskich walorów wizualnych. Drewnopodobne abażury z reguły są tańsze, lżejsze i mniej wymagające w konserwacji. Jednak miłośnicy wyrobów z naturalnego drewna raczej nie dadzą się namówić na syntetyczną alternatywę.

Zalety drewnianych lamp wiszących

Meble i dodatki z naturalnego drewna są niezastąpione w kreowaniu przytulnej, ciepłej, relaksującej, domowej atmosfery. W drewnianych aranżacjach aż chce się przebywać. Najlepszym tego dowodem są drewniane domki na wynajem, które cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, zwłaszcza w górskich kurortach w sezonie zimowym.

Drewniane lampy wiszące projektowane są w różnorodnych stylach: od nowoczesnego, przez klasyczny, po rustykalny i boho, co ułatwia znalezienie oświetlenia idealnie dopasowanego do wystroju mieszkania. Dodatkowo producenci sięgają po rozmaite gatunki drewna, zarówno rodzime, jak i egzotyczne, np. bambus.

Drewniane oświetlenie wiszące jest „z natury” uniwersalne stylowo i ponadczasowe. Łatwo wkomponować je we wnętrze - bez względu na to, czy bliżej mu do surowego loftu, klasycznie eleganckiego apartamentu, czy klimatycznej chatki na wsi.

Decydując się na drewniane lampy wiszące, nie znajdziesz dwóch identycznych egzemplarzy – wynika to z naturalnych właściwości drewna i stanowi jego kluczową zaletę.

Niewątpliwą zaletą lamp wiszących z naturalnego drewna jest ich trwałość. Mogą służyć przez wiele lat i dają się stosunkowo prosto odnowić. Zresztą wszelkie skazy, jak pęknięcia, przebarwienia czy otarcia, często podwyższają atrakcyjność drewnianego przedmiotu.

Rodzaje drewnianych lamp wiszących

Drewniane lampy wiszące różnią się m.in. gatunkiem użytego drewna, kształtami, rozmiarem, stylistką, ilością i typem źródeł światła czy funkcjami. Drewniane elementy mogą posiadać naturalne wykończenie albo zostać pomalowane na praktycznie dowolny kolor. Warto wiedzieć, że na barwę i intensywność blasku emitowanego przez drewniany żyrandol wpływa nie tylko zastosowane źródło światła, ale także klosz – budowa i kolorystyka. W roli oświetlenia głównego, zwłaszcza przestronnych pomieszczeń, doskonale sprawdzają się rozłożyste, wielopunktowe żyrandole. Natomiast funkcję oświetlenia dekoracyjnego i punktowego z powodzeniem pełnią mniejsze lampy wiszące z bardziej zabudowanymi, drewnianymi abażurami.

Pielęgnacja drewnianych lamp wiszących

Drewniane lampy wiszące wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swój pierwotny urok i funkcjonalność przez długi czas. Drewniane elementy warto regularnie przecierać wilgotną, miękką szmatką oraz odświeżać i zabezpieczać, używając preparatów do drewna. Należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych i wody.

Jak wkomponować drewniane lampy wiszące w aranżację?

  • Unikaj łączenia wielu rodzajów drewna oraz jego ciepłych i zimnych odcieni w jednym pomieszczeniu.
  • Drewno w lampie wiszącej powinno zostać powtórzone na innym elemencie wyposażenia, np. nogach mebla, ramie łóżka czy podłodze.
  • Nie przesadź z ilością drewnianych elementów, zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu – drewno w nadmiarze może działać przytłaczająco.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie