Piana PUR a wełna mineralna - co lepsze?

Antoni Kwapisz
31.07.2024

Ocieplając nasz dom zastanawiamy się jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Czy piana PUR wyprze całkowicie wełnę mineralną?

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego dla domu to kluczowa decyzja, która ma wpływ na komfort termiczny, koszt czy trwałość naszej konstrukcji. W tym momencie na rynku mocno rywalizują między sobą dwa materiały - piana PUR i wełna mineralna. Każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety.

Piana PUR

Piana PUR to pianka poliuretanowa, która nakładana jest poprzez natrysk, tworząc ciągłość izolacyjną. Najczęściej jest stosowana do ocieplenia poddasza, które bywa kłopotliwe. To tam najczęściej tworzą się mostki termiczne poprzez złe rozmieszczenie styropianu czy wełny.

Rozróżniamy dwa rodzaje piany: piana otwartokomórkowa, która ma niższą gęstość i stosowana jest na poddaszach, oraz piana zamkniętokomórkowa - wyższa gęstość sprzyja stosowaniu jej w fundamentach czy piwnicach.

Wielką zaletą piany PUR jest jej szybkość aplikacji. Wybierając tę opcję możemy znacznie przyspieszyć pracę. Piana jest także bardzo lekka, nie wymaga dodatkowych wzmocnień podtrzymujących ją, jak np. sznurki przy rozkładaniu wełny.

Szczelność i wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, odporność na wodę to kolejne zalety tego rozwiązania.

Piana PUR do tej pory uznawana była za kosztowne rozwiązanie. Jednak w tym momencie mocno konkuruje z tradycyjnymi rozwiązaniami. Wadą może okazać się szkodliwość podczas aplikacji - należy odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało podczas jej nakładania.

Wełna mineralna

Wełna mineralna może być szklana lub skalna, choć ta druga jest coraz rzadziej używana ze względu na swoją wagę. Wełna może okazać się problematyczna, przy chęci rozłożenia jej samemu - w szczególności w upalne dni na poddaszu. Z tym problemem poradzi sobie ekipa Energetycznego Projektu, która podczas stawiania naszego domu od podstaw, zadba o odpowiednie ułożenie izolacji.

Wełna doskonale tłumi dźwięki, dzięki czemu jest idealna do izolacji akustycznej. Jest tańsza od piany PUR, jednak nieco bardziej chłoni wilgoć, co może, lecz nie musi, prowadzić do rozwoju pleśni.

Aby uniknąć tworzenia się mostków termicznych, należy zdecydować się na generalnego wykonawcę, takiego jak Energetyczny Projekt. Staranne wykonanie nie pozwala na wydostawanie się ciepła z naszego domu.

Piana czy wełna - co lepsze?

Czy piana PUR wyprze całkowicie wełnę mineralną? Raczej nie. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że są odpowiednie do różnych zastosowań. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego zależy od projektu, budżetu oraz naszych priorytetów.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie