Najważniejsze cechy telewizji satelitarnej: jak wybrać odpowiedni system TV-SAT?

Krzysztof Jagielski
26.05.2023

Telewizja satelitarna to prosty dostęp do kanałów telewizyjnych z całego świata, dlatego jest rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością. Ma swoje niewątpliwe zalety, lecz korzystanie z nich wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt do odbierania sygnału z satelity. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i jak wybrać odpowiedni? Na te pytania odpowie ten artykuł.

Jak działa telewizja satelitarna?

Telewizja satelitarna opiera się na sygnale pochodzącym z satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej. Na satelitach umieszczone są nadajniki. Odbiór sygnału przez użytkownika możliwy jest dzięki antenie satelitarnej. Na cały zestaw do odbioru telewizji składają się:

  • antena (mająca charakterystyczny kształt talerza)
  • konwerter (umieszczony przed anteną na wysięgniku)
  • tuner (urządzenie, które przetwarza obraz cyfrowy i umożliwia jego odbiór w telewizorze)

Satelita umieszczony nad równikiem pełni w całym procesie rolę przekaźnika, dzięki któremu sygnał może dotrzeć do praktycznie każdego miejsca na kuli ziemskiej - a z pewnością zasięg telewizji satelitarnej przekracza możliwości naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja satelitarna - zalety

Wspomniany już globalny zasięg telewizji satelitarnej to najważniejsza korzyść z jej posiadania - użytkownik dostaje dostęp do setek kanałów ze wszystkich praktycznie krajów. To właśnie druga zaleta - ogrom dostępnych stacji telewizyjnych, które mogą zaspokoić nawet najbardziej wyszukane gusta - od kanałów muzycznych, przez filmowe aż po dokumentalne. Co więcej, warto wskazać, że znaczna część z nich jest dostępna całkowicie bezpłatnie, co przy relatywnie niskich kosztach zakupu i montażu anteny i dekodera pozwala cieszyć się ofertą telewizyjnej rozrywki bez zbytniego obciążania budżetu. Owszem, kryje się tu mały mankament - najpopularniejsze stacje telewizyjne są z reguły zablokowane i wymagają odpowiedniej opłaty, by zyskać do nich dostęp. Jednak w całościowej perspektywie i tak telewizja satelitarna jest opłacalną inwestycją.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt TV-SAT?

Decydując się na zakup należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest czasza, czyli rozmiar talerza (anteny). Na rynku dostępne są takie, których średnica zaczyna się od 60 cm a kończy na 120 cm. Im większa, tym lepszy sygnał, nie oznacza to jednak, że dla najlepszego sygnału od razu trzeba sięgać po największą. Wszystko zależy od jakości sygnału w danym miejscu, z reguły wystarczy antena o mniejszej średnicy, czasem jednak trzeba będzie zdecydować się na większy rozmiar.

Istotny jest też materiał wykonania. Najtańsze będą stalowe, najczęściej montowane w polskich domach. Prócz nich w ofercie dostępne są również dużo lżejsze aluminiowe, cechujące się odpornością na korozję, dobrze oceniane są pod względem technicznym oraz wytrzymałościowych czasze wyprodukowane ze stopów metali. Jednak za najlepsze uznawane są rozwiązania z tworzyw sztucznych. Są nie tylko odporne na warunku atmosferyczne, ale również posiadają dobre parametry techniczne. 

Aby zapewnić prawidłowy odbiór sygnału satelitarnego należy brać pod uwagę zakup odpowiedniego uchwytu, który nie tylko pozwoli zamocować talerz na ścianie, ale również ustawić go pod odpowiednim kontem. Jest to niezbędne do tego, by antena spełniała swoją rolę. Odbieranie sygnału wymaga ustawienia wprost na satelitę, dlatego istotna jest precyzja. 

Telewizja satelitarna to rozwiązanie, które daje możliwość zyskania dużej liczby kanałów telewizyjnych za niewielką cenę, dlatego wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to opcja godna polecenia wszystkim tym, którzy chcieliby w łatwy sposób poszerzyć liczbę dostępnych kanałów w swoim telewizorze.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie