Balustrady szklane cieszą się obecnie dużą popularnością, co jest efektem ich licznych zalet. Wymienić wśród nich należy między innymi efektowny i nowoczesny wygląd czy różne sposoby montażu. Jakie są zalety poszczególnych metod? Jak zamocować balustradę szklaną? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
Rosnąca popularność balustrad szklanych wynika między innymi z tego, że pasują one nie tylko do nowoczesnych, ale również klasycznych aranżacji. Gdzie można je zatem zamontować? Otóż doskonale sprawdzą się one zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W tym pierwszym przypadku szklana balustrada może zostać zamontowana nie tylko na balkonie czy tarasie, ale służyć również jako element wykończeniowy schodów zewnętrznych czy balkonów francuskich. We wnętrzach budynków wykorzystana może zostać natomiast między innymi jako balustrada na antresoli czy schodach prowadzących na wyższe piętro. W efekcie montaż balustrad szklanych to rozwiązanie, które stosuje się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również wielorodzinnych czy budynkach użyteczności publicznej.
Mając świadomość tego, że balustrady szklane sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku, warto wiedzieć również to, w jaki sposób można je zamontować. W obu przypadkach montaż wykonać można od góry lub od czoła płyty. Które rozwiązanie jest lepsze? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od tego, gdzie będzie montowana balustrada szklana. Mocowanie boczne to rozwiązanie, które zaleca się przede wszystkim w przypadku balustrad zewnętrznych. Wynika to z faktu, że montaż od czoła płyty balkonowej lub tarasowej pozwala ograniczyć ryzyko szkodliwego działania wilgoci, a co za tym idzie wydłużyć żywotność nie tylko elementów montażowych, ale również samej płyty betonowej. Dodatkową zaletą możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni balkonu czy tarasu, ponieważ mocowanie balustrad szklanych od czoła sprawia, że w praktyce znajdą się one poza obrysem konstrukcji.
Kiedy zdecydować się na mocowanie balustrady szklanej od góry? Przede wszystkim wtedy, gdy ze względów technicznych (np. zbyt mała grubość płyty) nie można wykonać montażu od czoła. Należy pamiętać jednak wówczas o tym, by ograniczyć ryzyko przenikania wilgoci do otworów montażowych. W związku z tym istotna jest nie tylko precyzja czy zastosowanie odpowiednich materiałów (np. kotwy chemiczne), ale również zachowanie prawidłowej kolejności wykonywania prac. Zgodnie ze sztuką najpierw należy bowiem wykonać montaż elementów mocujących balustradę od góry, a dopiero później izolację przeciwwilgociową balkonu lub tarasu oraz wykończenie jego nawierzchni. Problem ten nie występuje oczywiście w przypadku balustrad montowanych wewnątrz budynków, w związku z czym sposób mocowania uzależniony jest wówczas od indywidualnych potrzeb i upodobań, a także specyfiki miejsca, w którym będzie przeprowadzany montaż. Swoboda wyboru sposobu montażu balustrady szklanej to jedna z zalet tego typu rozwiązań, jednak nie może być o niej mowy w przypadku szkła wykorzystywanego jako balkon francuski. Ze względów konstrukcyjnych dopuszczalne jest wówczas jedynie mocowanie boczne, co wynika z faktu, że szklana balustrada jest montowana do ściany budynku.
Duża popularność szklanych balustrad może wynikać również z ich różnorodności, ponieważ zastosować można zarówno modele stalowych lub drewnianych słupkach, jak i balustrady całoszklane samonośne. W obu przypadkach montaż balustrady może zostać przeprowadzony zarówno od góry, jak i od czoła płyty. Mocowanie balustrady szklanej samonośnej może być liniowe, czyli z wykorzystaniem specjalnej szyny lub punktowe, czyli na tzw. rotulach. Które rozwiązanie wybrać? Otóż wiele w tym przypadku zależy nie tylko od indywidualnych upodobań, ale również miejsca, w którym zamontowana zostanie balustrada szklana. Mocowanie na szynie można przeprowadzić jedynie na poziomej powierzchni, ponieważ w innym przypadku tafle szkła mogłyby osuwać się w dół pod wpływem grawitacji. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku schodów, gdzie lepiej sprawdzają się samonośne balustrady szklane mocowane punktowo.
W przypadku montażu balustrady szklanej na słupkach najważniejszą czynnością jest prawidłowe mocowanie słupka do betonu. Warunkuje ono stabilność całej konstrukcji, a co za tym idzie, bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo korzystania z niej. Istotne w tym przypadku jest zatem to, że można wykorzystać rozwiązania systemowe, które pozwalają stworzyć konstrukcję o dowolnych wymiarach i kształcie. W tym przypadku do płyty (od góry lub od jej czoła) przytwierdza się najpierw specjalne stopki, do których przykręcone zostaną słupki balustrady.
Balustrada szklana na słupkach to rozwiązanie, które sprawdza się zarówno na płaskich (np. balkon, antresola), jak i pochyłych powierzchniach (schody wewnętrzne lub zewnętrzne). Jak już wspomniano, najważniejszą czynnością jest w tym przypadku trwałe i stabilne przytwierdzenie słupków do betonu. W praktyce jest to czynność, która można wykonać w 5 krokach, a mianowicie:
Dopiero po prawidłowym przytwierdzeniu słupków do betonu nastąpić może mocowanie szkła w balustradzie, co jest możliwe dzięki specjalnym uchwytom, które posiadają dedykowane słupki. Ich wykorzystanie gwarantuje nie tylko stabilność konstrukcji, ale minimalizuje również ryzyko uszkodzenia szklanych tafli.
Zaletą balustrad całoszklanych samonośnych jest nowoczesny i minimalistyczny design. W zależności od potrzeb danej aranżacji oraz miejsca montażu postawić można na balustrady w ramie, modele zwieńczone górną poręczą (dedykowane na schody) lub balustrady bezramowe. Niezależnie od typu wybranej balustrady, dzięki brakowi słupków może wydawać się, że szklane tafle unoszą się w powietrzu. W praktyce z reguły są one montowane w specjalnych szynach (listwach), które przytwierdza się do podłoża. Z reguły są one przykręcane, jednak mogą zostać również wspawane do podkonstrukcji. Co więcej, możliwe jest także wykonanie niewidocznego mocowania liniowego balustrady szklanej poprzez chowanie listwy montażowej w warstwach podłogowych.
Po odpowiednim jej przytwierdzeniu do powierzchni może nastąpić mocowanie szkła balustrady, które należy umieścić w specjalnej uszczelce znajdującej się w szynie. Do zabezpieczenia szklanej tafli służą natomiast dedykowane kliny, które uniemożliwiają wysunięcie się szkła z listwy montażowej. Na co zwrócić uwagę przeprowadzając montaż liniowy balustrady szklanej? Otóż istotne jest przede wszystkim to, by umiejętnie wyregulować położenie szklanych tafli oraz zabezpieczyć je przed przesuwaniem, do czego służą wspomniane wcześniej kliny. W przypadku schowania listwy montażowej w podłodze konieczne może być także wykonanie odwodnienia, o którym należy pamiętać przy montażu samonośnej balustrady zewnętrznej. Poza tym warto zwrócić uwagę także na to, że montaż liniowy to rozwiązanie, które można zastosować nie tylko w przypadku mocowania balustrady szklanej od góry, ale również od czoła.
Alternatywą dla montażu liniowego balustrady samonośnej jest mocowanie jej na rotulach, czyli montaż punktowy. Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się nie tylko na balkonach czy tarasach, ale również w przypadku montażu balustrady szklanej na schodach. Jego zaletę stanowi zarówno stabilność, jak i estetyka, ponieważ balustrady całoszklane na rotulach są nie tylko bezpieczne, ale pasują również do aranżacji o różnym charakterze.
Same rotule to niewielkie elementy montażowe, które można wykorzystać zarówno przy montażu balustrady szklanej od góry, jak i od czoła. Tafle umieszcza się wówczas pomiędzy dwoma elementami uchwytu, co sprawia, że nie ma konieczności wycinania otworów w szkle. W efekcie punktowy montaż balustrady samonośnej można wykonać samodzielnie, ponieważ rotule mocuje się przy zachowaniu tych samych zasad, co w przypadku montażu słupków balustrady. Istotny jest zatem między innymi dobór odpowiednich elementów montażowych, przy dokonywaniu którego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich parametry, które powinny odpowiadać rozmiarowi i grubości montowanych tafli szkła. Poza tym należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu rotuli oraz zastosowaniu ich właściwej ilości. Z reguły umieszcza się je podwójnie, jeden pod drugim lub w tzw. zygzak.
Zaletą szklanych balustrad jest nie tylko ich uniwersalność, ale również różne sposoby montażu, który można wykonać samodzielnie. Istotna w tym przypadku jest oczywiście znajomość oraz zastosowanie podstawowych zasad montażu balustrad, dzięki którym konstrukcje tego typu będą stabilne i bezpieczne. Poza tym konieczne jest zastosowanie odpowiednich elementów montażowych dedykowanych do balustrad samonośnych lub tafli szkła mocowanych na słupkach. Szukając ich, warto postawić na jakość, którą gwarantują oferowane przez nas rozwiązania. Co istotne, kupując u nas, możesz nie tylko nabyć elementy balustrad pasujące do różnych typów konstrukcji, ale skorzystać również z profesjonalnego doradztwa w zakresie ich doboru oraz sposobu montażu balustrad szklanych samonośnych i modeli mocowanych na słupkach.
Komunikat prasowy