Jak wytyczyć ogrodzenie? Podpowiadamy!

Jerzy Biernacki
01.03.2024

Zanim postawimy ogrodzenie na posesji, trzeba upewnić się, że w całości będzie ono mieścić się w granicach naszej działki. W ten sposób unikniemy sporu sąsiedzkiego, który mógłby skończyć się nawet rozbiórką płotu. Czasami przebieg granic działki jest sprawą dyskusyjną i w takiej sytuacji może być potrzebne wytyczenie granic działki pod ogrodzenie. Podczas wizyty geodeta specjalnym sprzętem ma możliwość dokładnie wytyczyć granice działki i tym samym zapobiec potencjalnym problemom. Jak przebiega wytyczenie granic działki? Odpowiadamy poniżej!

  1. Cechy nowoczesnych przęseł ogrodzeniowych
  2. Jak wytyczyć ogrodzenie? Jak wygląda wytyczenie granic działki?

Ogrodzenie aluminiowe i stalowe stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnej architektury domu.

Cechy nowoczesnych przęseł ogrodzeniowych

Nowoczesne płoty często składają się z modułów umożliwiających łatwe dopasowanie do różnorodnych przestrzeni oraz potrzeb. Ogrodzenia modułowe oferują elastyczność w projektowaniu i instalacji, co pomaga dopasować się do obecnych trendów ogrodzeń.
Nowoczesne systemy ogrodzeń korzystają często z innowacyjnych materiałów i technologii, by zwiększyć ich trwałość i funkcjonalność. Trendy ogrodzeń ewoluują w kierunku zapewniania coraz większej prywatności oraz poczucia bezpieczeństwa. Firma Gigambis oferuje wysokiej jakości ogrodzenia, które wpisują się w nowoczesne trendy projektowe i spełniają wymagania klientów o różnych potrzebach.
 

Jak wytyczyć ogrodzenie? Jak wygląda wytyczenie granic działki?

W celu wytyczenia granic działki pod ogrodzenie powinno się skorzystać z usług geodety. Może on odszukać znaki graniczne albo wyznaczyć je na nowo na podstawie dokumentów, jeśli istnieją granice prawne działki. Jeżeli takie prawne granice nie są wyznaczone, geodeta może przeprowadzić tzw. rozgraniczenie, by je wytyczyć.

Wytyczanie granic działki pod zbudowanie ogrodzenia jest odpłatną usługą geodezyjną. Chociaż wiąże się to z pewnymi kosztami, to nieporównywalnie mniejszymi niż rozbiórka ogrodzenia czy zadośćuczynienie, o które sąsiedzi mogą się ubiegać wobec naruszenia ich własności.

Po zgłoszeniu zamierzenia przeprowadzenia czynności w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej geodeta skompletuje wszystkie niezbędne dokumenty dot. działki. Po ich dokładnej analizie stwierdzi, czy dana działka ma ustalone prawne granice, a jeśli tak, to czy na podstawie istniejących materiałów da się je odnaleźć. Jeżeli nie da się ich odszukać, geodeta przeprowadzi wznowienie granic działki oraz przygotowuje graniczny protokół (podpisują go właściciele wszystkich tych działek, z którymi graniczy dana posesja). Strony są odpowiednio wcześniej zawiadamiane o całym postępowaniu.

Planując budowę ogrodzenia metalowego, jeszcze zanim zdecydujemy o jego rodzaju i aspektach wizualnych i funkcjonalnych, warto dokładnie wytyczyć jego przebieg. To oczywiście pomoże sprawnie ustalić liczbę niezbędnych elementów do montażu ogrodzenia (np. słupków, przęseł), ale przede wszystkim pozwala uniknąć ryzyka ewentualnego sąsiedzkiego sporu.

Budowa ogrodzenia czasem staje się kością niezgody między sąsiadami. Warto zatem skorzystać z usług geodety w przypadku budowy ogrodzenia, by móc bez martwienia się cieszyć nowym, wybudowanym zgodnie z prawem, elementem działki.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie