Jak należy wybierać jakościowy promiennik podczerwieni

Antoni Kwapisz
11.10.2023

Promienniki podczerwieni są uniwersalnym rozwiązaniem dla lokali, jednak w tym artykule skupię się na promiennikach podczerwieni dla domu prywatnego.

Promienniki podczerwieni promieniują fale podczerwieni na obiekty w pomieszczeniu w celu dostarczania im ciepła. 

Zalety promienników podczerwieni 

Przedstawiając ich zalety należy też krótko wskazać zalety takich urządzeń: 

1. One grzeją przedmioty - obiekty, które są na hali oraz ludzi - więc promiennik nie dotyka w ogóle powietrza. 

2. Promienniki przemysłowe  się skupiają na dotarciu ciepła do odbiorcy. Więc, odbiorca ma ciepło, ma potrzebną temperaturę, ale nie ma kurzu, nie ma też nagrzanego powietrza i za wysokiej temperatury. 

3. Podział ciepła za promienników jest równomierny - oznacza to, że każdy obiekt jest równie ogrzewany w pewnej strefie promienników - zbiorze kilku grzejników, które grzeją pewną sekcję, część pomieszczenia. Dzięki takiemu podziałowi da się doprowadzić potrzebnej temperatury dosyć łatwą i oszczędną drogą. 

4. Również one posiadają bardzo przystępny i jednocześnie nowoczesny design, który sprawia, że dopasowują się do każdego lokalu. Same one przypominają lampy, mimo że normalny promiennik podczerwieni nie powinien się świecić. 

Kryteria wyboru 

Wybierając jakikolwiek osprzęt albo domu, którego się zwykle co miesiąc nie zmienia, należy zwracać uwagę na czynniki oszczędności oraz efektywności. 
Oszczędność jest pochodną efektywności: im oszczędniejszy jest system, tym jest on efektywniejszy. Im mniej się wydaje i marnuje ciepła, tym więcej energii idzie na ogrzewanie lokalu - domu. Oszczędność jest generowana na podstawie mniejszego zużycia energii, natomiast efektywny system nie zużywa mniej energii, tylko więcej wydaje.

Jak to przekalkulować - podsumowanie 

Przechodzimy powoli do kulminacji: ile kosztuje taka inwestycja i czy się opłaca? 

Do takich celów mam pod ręką kalkulator na stronie https://calc.bilux.tech/ 
Ceny oczywiście są różne: zależą one od producenta, ale podany przykład pokazuje raczej nie cenę, tylko opłacalność, bo rozsądny właściciel woli zainwestować i cały czas oszczędzać, niż się straszyć rachunkom/

Parametry były dosyć losowe, ale chodzi raczej o to, żeby Państwo też sobie zobaczyli i sprawdzili swoje pomieszczenia i żebyście je porównali z wynikami tutaj 

Przedstawione jest alternatywne rozwiązanie dla systemów grzewczych konwekcyjnych – opartych na jeszcze jednym sposobie przekazywania ciepła – konwekcji. Systemy te są dużo droższe jak chodzi o zużycie surowca dla ogrzewania, także oczywiście jak chodzi o rachunki za ogrzewanie.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie