Gięcie blach - czym jest, jakie ma etapy i zastosowanie?

Jerzy Biernacki
20.06.2023

Blacha poddawana gięciu jest niezbędna przy stawianiu konstrukcji stalowych, montażu ciągów technologicznych oraz w produkcji wszelkiego rodzaju komponentów dla rozmaitych sektorów przemysłu. W wielu przypadkach istotna jest powtarzalność procesu, co wymaga zastosowania najnowocześniejszych maszyn i urządzeń specjalistycznych do gięcia blachy. Czym jest gięcie blachy, jakie ma etapy i zastosowanie?

SPIS TREŚCI

  • Gięcie blach – czym jest?

  • Gięcie blach – jakie są etapy gięcia?

  • Gięcie blach – zastosowanie

Gięcie blach – czym jest?

Gięcie blach to proces kształtowania płaskich arkuszy metalowych, poprzez trwałą zmianę krzywizn blachy. Efekt gięcia powinien odpowiadać wcześniejszym założeniom wynikającym z dokumentacji technicznej. Co ważne, gięcie stali, do jakich zalicza się gięcie blach, nie powinna wpływać na strukturę materiałową stali, ani inne właściwości fizyczne, przy czym odkształcenie można przeprowadzić jedynie do pewnej wartości naprężenia. Przekroczenie tej wartości spowoduje nieodwracalne uszkodzenie arkusza blachy (pęknięcie, oddzielenie)

Do najpowszechniej stosowanych metod gięcia blach, zalicza się gięcie przy wykorzystaniu pras krawędziowych. Arkusz metalu umieszczany jest pomiędzy narzędziami gięcia (matryca i tłocznik) na prasie krawędziowej. Kontrolowany nacisk narzędzi na blachę powoduje odkształcenie i zagięcie blachy w pożądany sposób.

Rodzaje gięcia:

  • wyginanie;

  • zaginanie;

  • zwijanie;

  • profilowanie;

  • skręcanie.

Poprawnie przeprowadzony proces gięcia blachy uwzględnia cechy metalu określające jego plastyczność. Cechą podstawą w tym przypadku jest zdolność do trwałej zmiany kształtu arkusza na skutek przyłożenia siły w określonych punktach, przy zachowaniu wszystkich pozostałych właściwości materiału.

Siły oddziałujące na materiał w procesie gięcia 

W trakcie obróbki plastycznej na materiał poddawany gięciu wpływają następujące siły:

  • Siła gięcia

Jest to siła nacisku wywierana na arkusz blachy w celu spowodowania jego deformacji. Siła przyłożona zostaje wzdłuż osi gięcia, na skutek czego zmienia się krzywizna arkusza, podczas kiedy jego spójność materiałowa oraz wymiary poprzeczne pozostają bez zmian.

  • Siła dociskająca

Siła dociskająca ma zapobiec przemieszczaniu się blachy podczas procesu gięcia oraz zapewnić stabilność w trakcie obróbki. Siła dociskająca działa równolegle do powierzchni arkusza, co powoduje przylegania materiału do narzędzi gięcia.

  • Siła sprężystości

Siła sprężystości działa w kierunku przeciwnym do siły gięcia, powodując powrót materiału do pierwotnego kształtu. Celem procesu jest przekroczenie granicy sprężystości, dzięki czemu blacha nie powraca do stanu określanego jako wyjściowy.

  • Siła tarcia

Siła tarcia powstaje na powierzchni styku pomiędzy obrabianym materiałem a narzędziami gięcia. Siła tarcia może spowodować niekontrolowany ruch blachy w trakcie procesu. Aby temu zapobiec, konieczne może okazać się przyłożenie dodatkowej siły w celu zniwelowania tarcia statycznego lub utrzymania tarcia kinetycznego na stałym poziomie.

  • Siła rozciągająca

W trakcie gięcia blachy wewnętrzna powierzchnia materiału poddawana jest sile rozciągania. Jest ona proporcjonalna do promienia zagięcia, grubości blachy i właściwości mechanicznych materiału.

Gięcie blach – jakie są etapy gięcia? 

Proces gięcia przebiega w trzech etapach, z których każdy ma wywołać określony skutek, zachowując pożądane efekty gięcia.

Gięcie elementów metalowych – etapy:

  1. Gięcie sprężyste;

  2. Gięcie plastyczne;

  3. Dotłaczanie.

Gięcie sprężyste

Brak przekroczenia granicy sprężystości powoduje, że proces gięcia nie przynosi trwałych rezultatów. Atomy gromadząc przyłożoną siłę w postaci energii mechanicznej, oddają ją z powrotem do otoczenia w momencie ustania nacisku. Wszystkie cząsteczki wracają do pozycji wyjściowej.

Gięcie plastyczne

Następuje w momencie przekroczenia granicy sprężystości, co w efekcie uniemożliwia powrót materiału do formy pierwotnej.

Dotłaczanie

Jest to ostatni etap obróbki plastycznej polegający na dociskaniu materiału w celu uzyskania formy i kształtu określonych w dokumentacji technicznej.

Gięcie blach – zastosowanie 

Gięcie blach pozwala na tworzenie precyzyjnych kształtów i form przydatnych do budowy obudów, nadwozi, kształtek i innych konstrukcji metalowych.

Z technologi korzystają branże:

  • Przemysł motoryzacyjny;

  • Przemysł maszynowy;

  • Przemysł meblarski;

  • Przemysł elektroniczny;

  • Przemysł budowlany;

  • Przemysł AGD.

I wiele innych.

Współpraca z renomowaną firmą zajmującą się obróbką plastyczną metali gwarantuje trwałość wykonanych elementów, jak i precyzję ich wykonania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie