Dzwi zewnętrzne: na wymiar czy typowe?

Mateusz Nowak
31.07.2023

Wizytówka każdego domu? Z pewnością drzwi zewnętrzne można za taki element uznać. Wybierając je, nie zapomnij jednak, że mają znacznie więcej funkcji. Poza pełnieniem roli czysto wizualnej i reprezentacyjnej, drzwi wejściowe chronią także dom przed intruzami, stanowią zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, a niekiedy nawet zapewniają ciszę i spokój w sąsiedztwie ruchliwej ulicy. Istotną rolę odgrywają w kontekście elementu, jakim są drzwi zewnętrzne, wymiary.

1. Wymiary drzwi zewnętrznych

2. Drzwi na wymiar czy typowe?

3. Drzwi jedno- czy dwuskrzydłowe?

Jaką kwotę trzeba przeznaczyć na zakup drzwi wejściowych? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wymiary drzwi, ale także materiał, z którego zostały wykonane, klasę odporności na włamanie czy elementy dekoracyjne. Przeważnie trzeba przeznaczyć na ten cel od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami standardowe wymiary drzwi wejściowych powinny wynosić minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Takie wartości nie tylko spełniają wymagania prawa budowlanego, ale również sprawdzają się w praktyce. Umożliwiają swobodne poruszanie czy wnoszenie do domu różnych przedmiotów, w tym mebli. Nie oznacza to jednak, że w swoich planach inwestycyjnych trzeba ograniczać się do takich właśnie norm. To tylko minimum światła otworu drzwiowego, natomiast - w zależności od potrzeb - standardowe wymiary drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych można przekroczyć.

Drzwi na wymiar czy typowe?

Jeśli nie odpowiada ci to, jakie drzwi zewnętrzne mają wymiary, możesz zdecydować się na wyższe i szersze drzwi na zamówienie. Najczęstszą motywacją do podjęcia takiej decyzji są:

  • nietypowy wymiar otworu drzwiowego - niektóre projekty domów zakładają określoną szerokość drzwi, nieodpowiadającą produktom ze standardowej oferty, co oznacza, że skrzydło drzwi trzeba przygotować na wymiar,
  • chęć dopasowania drzwi do stylu budynku - domy w określonym stylu, na przykład dworkowe czy w typie rezydencji, wymagają, aby drzwi zewnętrzne miały określony charakter,
  • nietypowe miejsce montażu drzwi - na przykład na ścianie ze skosem lub w łuku drzwiowym.

Oczywiście, dużą rolę odgrywa także gust i wizja klienta.

Drzwi jedno- czy dwuskrzydłowe?

Zdarza się, że pojedyncze skrzydło drzwiowe to za mało. Wówczas warto zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe. Idealnie sprawdzą się one w przypadku większych brył, zaprojektowanych w zgodzie z regułami stylu nowoczesnego lub – przeciwnie – klasycznego i dworkowego. Są dość drogie, ale prezentują się świetnie w różnych odsłonach. Bez problemu znajdziesz, podobnie jak w przypadku drzwi jednoskrzydłowych, opcję minimalistyczną lub bogato zdobioną.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie