Świat barw nigdy nie był tak dogłębnie poznany, jak ma to miejsce dzisiaj. Niezwykle rozbudowane palety kolorystyczne dają nam dostęp do tysięcy przeróżnych odcieni i barw. Obok nich funkcjonują skale połysku czy matu, rozróżniamy tekstury i struktury. Jest zatem w czym wybierać. Jak jednak odnaleźć się w takim rozległym uniwersum? Potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. I to waśnie nimi są wzorniki kolorów. Jak to wszystko działa w praktyce?
Zanim przejdziemy do tego, czym jest wzornik kolorów NCS, warto wspomnieć coś o samym systemie oznaczenia barw, bo tym właśnie jest Natural Colour System. Stworzony przez skandynawskich naukowców niezwykle logiczny system porządku barw opiera się na trwających ponad 60 lat badaniach dotyczących barw oraz ich percepcji przez ludzkie oko.
Jest to system bazujący na sześciu podstawowych kolorach i ukazujący barwy w trzech wymiarach (przestrzeń barw NCS), przedstawiany na modelu w postaci podwójnego stożka lub okręgu.
NCS jest systemem barw używanym przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, które oferują produkty wymagające barwienia. Korzystają z niego zarówno branże tekstylne czy motoryzacyjne, jak i producenci wszelkiego rodzaju sprzętu RTV/AGD, producenci materiałów wykończeniowych (np. farby, tynki, podłogi, panele) czy różnego rodzaju wyposażenia i dekoracji.
Stworzenie systemu barw ma na celu ułatwienie identyfikacji poszczególnych kolorów. I nie byłoby to możliwe bez specjalnych atlasów barw, czyli w przypadku Natural Colour System wzorników kolorów NCS. Taki wzornik jest zatem zbiorem kolorów danej palety, gdzie wszystkie barwy i odcienie posiadają swój własny identyfikator w postaci kodu.
W przypadku NCS każdy numer określa stopień chromatyczności, sczernienia oraz odcień. Numer ten pozwala również zlokalizować kolor na trójwymiarowym lub dwuwymiarowym modelu barw NCS.
Tym samym wzorniki kolorów NCS umożliwiają szybką i wygodną identyfikację koloru. Jest to niezwykle istotne w procesie barwienia, ponieważ za sprawą dokładnego określenia specyfiki koloru, możemy otrzymać jego stuprocentowe odwzorowanie. Przy czym wzornik kolorów NCS może obejmować zarówno całą paletę, jak i tylko wybrane kolory i odcienie. Może mieć również różną postać.
Do najpopularniejszych wzorników kolorów NCS zaliczyć można przede wszystkim wzorniki: INDEX 2050, NCS EXTERIOR (kolory na zewnątrz), INSPIRE 1058. Warto zaznaczyć, że wzorniki NCS są zrobione z materiałów nitrocelulozowych, bez udziału metali ciężkich, co daje im wysoką odporność na działanie światła, dzięki czemu zyskujemy wierne odwzorowanie koloru.
Wzorniki kolorów NCS w najpowszechniejszym użytku to przede wszystkim narzędzie pracy wszelkiego rodzaju architektów i projektantów wnętrz oraz firm zajmujących się wykończeniem budynków. Ponadto tego typu wzorniki używane są przez firmy oferujące różnego rodzaju wyposażenie domu czy przestrzeni pracowniczych oraz produkty wykończeniowe.
Identyfikacja kolorów wchodzących w skład Natural Colour System nie musi być przeprowadzona tylko za pomocą wzorników NCS. Jedną z niezwykle ciekawych opcji, która wykorzystywana jest najczęściej przy renowacji zabytków – chociaż oczywiście zakres użycia jest o wiele szerszy, jest czytnik kolorów NCS. Tego typu urządzenie pozwala na szybką i wygodną identyfikację koloru w terenie. Jak wygląda jego użycie?
Przykładowo, kiedy podoba nam się kolor ściany czy elementu dekoracyjnego i chcemy wykorzystać go do dekoracji wnętrza, to czytnik kolorów NCS pozwoli nam na dokładne zidentyfikowanie danego odcienia w palecie NCS. Urządzenie to identyfikuje kolory znajdujące się na różnych materiałach – w tym tekstyliach, dekoracjach czy wyposażeniu.
Artykuł partnera.