Biokominki - czym są i czy warto w nie zainwestować?

Marek Szydełko
03.11.2022

zarówno w małych mieszkaniach jak i w domach. Biokominki jako źródło ciepła wykorzystują biopaliwo. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć temat biokominków oraz przedstawić zalety tego rozwiązania.

Jeśli zastanawiałeś się nad zakupem biokominka do swojego domu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Biokominek - czym jest?

Jeśli jesteś fanem ekologicznych i prostych rozwiązań w kwestii ogrzewania mieszkania lub domu, to z pewnością warto zainteresować się biokominkiem. Kominki te są ogrzewane płynnym paliwem na bazie alkoholu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że podczas spalania nie wydzielają dymu ani nieprzyjemnego zapachu, co ma miejsce w klasycznych kominkach na drewno.

Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć jest to, że biokominki po spalaniu nie zostawiają żadnego popiołu ani innych pozostałości. Jeśli cenisz swój czas i wygodę, to rozwiązanie jest dla Ciebie!

Kolejną ogromną zaletą biokominków jest to, że ich montaż jest szybki, prosty i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jeśli zdecydujesz się właśnie na biokominek, nie musisz przerabiać lub tworzyć od nowa całej instalacji, która jest odpowiedzialna za odprowadzenie dymu. 

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że biokominek w domyśle nie zastąpi głównego źródła ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Jest to raczej alternatywa dla kominka, który uruchamiamy w chłodne zimowe wieczory, po to by poczuć przyjemne ciepło podczas wspólnego spędzania czasu z rodziną. 

Jakie są rodzaje biokominków?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów biokominków. Poniżej przedstawimy te najbardziej popularne i najczęściej spotykane:

  • Biokominek narożny - jak sama nazwa wskazuję, montowany jest w narożniku ściany. Jego główną zaletą jest to, że płomień możesz oglądać z dwóch stron.

  • Biokominek wiszący - ten rodzaj biokominka, można zawiesić w dowolnym miejscu na ścianie mieszkania czy domu.

  • Biokominek wolnostojący - jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Biokominek ten możesz postawić w dowolnym miejscu w domu. Możesz go również użyć jako dodatkowe źródło ciepła na tarasie.

  • Biokominek do zabudowy - tego typu urządzenie montujemy jako zabudowa w ścianie. Jest to również bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ przypomina klasyczny kominek na drewno. 

Biokiminki - zalety rozwiązania

Kominki ekologiczne posiadają wiele zalet. Jako alternatywa dla klasycznych kominków są cenione przede wszystkim za swój wyjątkowy wygląd, prosty montaż oraz codzienną łatwą obsługę. Do głównych zalet biokominków zaliczamy:

  • Prosty montaż,

  • Ekologiczne rozwiązanie,

  • duży wybór,

  • przy opcji wolnostojącej, możliwość przenoszenia urządzenia w dowolne miejsce.

Użytkowanie na co dzień

Jeśli dotrwałeś do tego miejsca, z pewnością zastanawiasz się jak wygląda spalania paliwa w codziennym użytkowaniu biokominka. Otóż, wiele zależy od wielkości samego urządzenia. Jednak średnia jaką warto przyjąć to, litr paliwa w płynie powinien wystarczyć na około 5 do 6 godzin spalania. Ostatecznie wpływ na ilość spalonego paliwa będzie miła również moc płomienia, jaki ustalimy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie