Żywopłot - sposób na wiecznie zielone ogrodzenie ogrodu

Mateusz Nowak
10.02.2022

Współczesne ogrody to miejsca, które z założenia służą wypoczynkowi. Warto więc tak rozplanować przestrzeń, by wydzielić strefę na zapewniającą wygodę małą architekturę typu hamak, huśtawka czy siedziska oraz na jak największą ilość roślin. Przy małych ogrodach warto posadzić rośliny tuż przy ogrodzeniu – żywopłot sprawi, że zieleni w otoczeniu domu będzie więcej. To rozwiązanie spełni jeszcze dodatkowe funkcje: odgrodzi podwórko od sąsiednich i ochroni przed spojrzeniami osób z zewnątrz.

Żywopłoty popularnością cieszą się od lat, jednak wciąż zmienia się ich wygląd. Kiedyś były to przede wszystkim bukszpany, ewentualnie gęste tuje. Dziś tuż przy granicy działki sadzi się coraz to nowe gatunki, również te kwitnące. Jakie rośliny mogą spełniać funkcję naturalnego ogrodzenia, podpowiadają architekci zieleni z Acer Ogrody z Białegostoku.

Jakie krzewy posadzić jako żywopłot

W funkcji żywopłotu doskonale sprawdzają się drzewa i krzewy, zarówno iglaste, jak i liściaste. Oto te najbardziej popularne:

  • Żywotniki, czyli tuje. Szybko rosną, ale by wytworzyć zwartą zieloną ścianę, wymagają częstego przycinania. Łatwo je formować.
  • Świerki. Przy granicy działki warto je rozmieścić w jednym gęstym szeregu. Dla urozmaicenia kolorystycznego można wykorzystać różne gatunki tych drzew, np. o szarym lub niebieskawym zabarwieniu igieł. Najczęściej sadzone przy ogrodzeniach świerki to pospolity, kłujący (srebrny) i serbski (zielony).
  • Cisy. Drzewa dość szybko rosnące. Najbardziej atrakcyjnie prezentują się wiosną, gdy widoczny jest jasnozielony przyrost.
  • Jałowce. To typowe iglaki szybko rosnące, dlatego – posadzone w jednym rzędzie – dobrze spełniają się w roli naturalnego parawanu. Do wyboru mamy różne odmiany jałowców, np. chiński, łuskowaty lub skalny, oraz w zależności od gatunku różne kolory: od jasnozielonego poprzez srebrny po ciemnozielony.
  • Bukszpan wiecznie zielony. Tworzy dość niski (do półtora metra), ale bardzo gęsty żywopłot o intensywnym zielonym kolorze.
  • Berberysy. Krzewy (większość gatunków to rośliny cierniste) osiągają wysokość do 1,5 m, tworząc zwartą ścianę liści.
  • Laurowiśnia. Roślina o intensywnie zielonych, błyszczących liściach, zbliżonych kształtem do liści laurowych, dorasta aż do 5 m wysokości.
  • Dzikie wino. Upiększa ogród zarówno latem, jak i jesienią; wtedy też można korzystać z jadalnych owoców. Jest rośliną pnącą – doskonale zasłania nieładny płot czy ścianę garażu.
  • Chmiel. To ozdobne, szybko rosnące pnącze o charakterystycznym kształcie liści. Ciekawie prezentuje się na ogrodowej pergoli lub ażurowym ogrodzeniu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru konkretnych gatunków należy sprawdzić ich wymagania dotyczące gleby, nawodnienia i stopnia nasłonecznienia. Gdy nie zostanie to uwzględnione, rośliny mogą słabiej rosnąć czy wręcz uschnąć i konieczne będzie usunięcie ich z ogrodu.

Kwitnący żywopłot – to też jest możliwe

Wśród roślin, które z powodzeniem pełnią funkcję osłony, znajdziemy również te, które pięknie kwitną, pachną, a nawet dostarczają owoców.
Spośród kwitnących roślin, które wykorzystuje się do tworzenia naturalnych parkanów, można wymienić m.in.:

  • Forsycję – szybko rosnący, mało wymagający krzew. Zaczyna kwitnąć już w drugiej połowie marca, liście pojawiają się dopiero miesiąc później. Jesienią ulistnienie krzewu zmienia się na czerwony.
  • Jaśminowiec – kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca. Dorasta do 2,5 metra wysokości.
  • Kalinę koralową - posiada charakterystyczne, kuliste kwiaty, pojawiające się w maju i zdobiące krzew do czerwca. Uzyskuje nawet do 4 metry wysokości. Duże, zielone liście jesienią zmieniają kolor na czerwony.
  • Różę pomarszczoną - krzew, który osiąga od 1 do 2 metrów wysokości. W czerwcu pojawiają się pojedyncze, różowe kwiaty.
  • Tawułę – rośnie do około 2 metrów wysokości. Posiada charakterystyczne, jasnozielone liście, a w kwietniu pojawiają się liczne białe kwiaty.

Planując posadzenie żywopłotu, można rozważyć możliwość skomponowania go z kilku gatunków drzew czy krzewów – tak, by okresy kwitnienia przypadały w różnym czasie.

Jak pielęgnować krzewy

Wybierając gatunki do posadzenia wokół posesji, warto przeanalizować dwie kwestie. Pierwsza to wybór roślin, które będą domownikom odpowiadać pod względem wizualnym. Druga sprawa to temat pielęgnacji; tu najbardziej czasochłonne jest przycinanie gałęzi. Warto już na etapie projektowania zastanowić się, ile czasu możemy przeznaczyć na regularne cięcia, by żywopłot utrzymać w oczekiwanym kształcie i gęstości. Jeśli tego czasu wciąż brakuje, możemy zdecydować się na dwa rozwiązania. Albo wybierzmy rośliny tworzące tzw. luźny żywopłot, który wymaga niezbyt częstego przycinania, albo pielęgnację ogrodu zlećmy ekspertom. Takie m.in. usługi (czyli cięcia pielęgnacyjne i sanitarne) świadczą Acer Ogrody z Białegostoku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie