W sytuacji, gdy nieruchomość nie może zostać przyłączona do gminnej kanalizacji, właścicielom pozostają dwa wyjścia. Albo inwestują w przydomową oczyszczalnię ścieków (kosztowne i nie zawsze możliwe do zrealizowania), albo decydują się na zbiornik bezodpływowy, czyli popularne szambo. To drugie rozwiązanie cieszy się większą popularnością z uwagi na koszt inwestycji – szambo betonowe o pojemności 6 metrów sześciennych (wystarczające dla czteroosobowej rodziny) kosztuje około 2500 złotych. Sam zakup zbiornika to jednak dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba jeszcze go prawidłowo osadzić w gruncie. Kilka najważniejszych zasad opisujemy w naszym poradniku.
Jest to o tyle ważne, że zbiornik bezodpływowy wykonany z betonu nigdy nie będzie w 100% szczelny. Dlatego optymalnie jest osadzić go w przepuszczalnym gruncie, czyli np. piasku czy żwirze. Jeśli na działce dominuje glina, bezwzględnie trzeba ją wybrać w miejscu osadzenia zbiornika i wykonać warstwę drenażową.
Wykop pod zbiornik bezodpływowy
Oczywiście wynajmujemy do tego koparkę, ponieważ ręczne wykonanie wykopu zajęłoby wiele dni. Wykop musi być znacznie większy niż sam zbiornik, aby można było swobodnie umieścić go w ziemi przy pomocy dźwigu oraz wypoziomować. Nie ma potrzeby wzmacniania dna pod zbiornik, o ile grunt jest stabilny.
Po osadzeniu zbiornika trzeba koniecznie pamiętać o wypełnieniu go wodą – przynajmniej 1 metrem sześciennym. Zapobiegnie to wypchnięciu zbiornika przez grunt, co mogłoby spowodować poważne szkody. Na tym etapie przyłączamy szambo do budynku za pośrednictwem głównej rury kanalizacyjnej.
Gdy szambo jest już przyłączone i wstępnie napełnione wodą, możemy przystąpić do założenia pokrywy. Należy ją uszczelnić, do czego standardowo używa się pianki montażowej. W pokrywie jest już przygotowany otwór do wybierania szamba. Jeśli natomiast chcemy, aby wóz asenizacyjny wybierał nieczystości poza terenem działki, niezbędne będzie wyprowadzenie rury o odpowiedniej średnicy do granicy nieruchomości i osadzenie jej w ogrodzeniu. Dodatkowo warto zadbać o wentylację zbiornika, co załatwi wykonanie zwykłego kominka wentylacyjnego wystającego ponad poziom gruntu.