Decyzja zapadła: budujemy dom jednorodzinny. Na taki krok decyduje się coraz więcej Polaków, na co duży wpływ mają horrendalne ceny mieszkań. Szybka kalkulacja pokazuje, że rezygnując z wygód życia w mieście, można cieszyć się znacznie większym domem w np. sąsiedniej gminie. Zanim jednak ruszą właściwe prace budowlane, inwestora czeka kilka ważnych spraw do załatwienia. O co trzeba zadbać w pierwszej kolejności? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
I od razu zaznaczamy, że przepisy zabraniają stawiania na działce budowlanej WC z desek i z dziurą w ziemi. To już nie te czasy. Obecnie obowiązkiem inwestora jest wynajęcie toalety przenośnej, co kosztuje średnio 150 złotych miesięcznie – w cenie jest pełna obsługa toalety, czyli wymiana kasety i środków chemicznych. Gdy uda się już wybudować dom w stanie surowym zamkniętym i podłączyć go do kanalizacji/szamba, można zastosować tymczasową toaletę w budynku i oddać wypożyczoną.
Nie jest obligatoryjne, ale mimo wszystko warto zadbać o to, aby na placu budowy znalazło się miejsce, w którym ekipy mogą składować materiały wrażliwe na wilgoć (np. cement, wapno) oraz w przyzwoitych warunkach zjeść posiłek i wypić kawę. Fajnie sprawdzają się tutaj garaże blaszane, które także można wypożyczyć. Zakup garażu na własność to wydatek rzędu około 1500 złotych, ale po budowie będzie można go bez problemu sprzedać.
Jeśli działka jest położona dosłownie w szczerym polu, to konieczne będzie wcześniejsze przygotowanie dojazdu. Należy sprawdzić, czy droga została wyznaczona po prywatnej działce, w której właściciel nieruchomości ma udział lub posiada do niej służebność. Utwardzenie drogi np. tłuczniem zapewni, że budowlańcy nie ugrzęzną w błocie po okresie opadów czy roztopach.
Jedni je wykonują, inni nie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy Ci na utrzymaniu porządku na placu budowy oraz zaznaczeniu swojej własności. Faktem jest, że nawet prowizoryczne ogrodzenie może zniechęcić okolicznych złodziejaszków zainteresowanych przywłaszczeniem sobie np. drobnych narzędzi. Dodatkowo ogrodzenie chroni przed zwierzętami leśnymi oraz… sąsiadami, którzy chcieliby sobie urządzać spacery po czyjejś działce, np. z psami.