Technologia jest z nami codziennie, towarzysząc nam na każdym niemal kroku. Nic więc dziwnego w tym, że i nasz dom staje się wypełniony elektroniką, która ułatwia nam zarządzanie domem nawet, gdy nie ma nas w środku. Inteligentne rozwiązania służą ułatwieniu funkcjonowania.
Inteligentny dom, z ang. Smart Home, to nazwa używana do określenia systemów oraz urządzeń służących automatyce domowej. Elementy te wykorzystywane są do wydawania poleceń domowi poprzez urządzenia elektroniczne wchodzące w skład sieci, dzięki której mogą porozumiewać się między sobą (IoT – Internet Rzeczy).
Użytkownicy poprzez smartphone mogą z pracy sterować oświetleniem i ogrzewaniem swojego domu, a to tylko niewielka część tego, co jest w stanie zaoferować inteligentny dom.
Pracą całego domu zarządza specjalnie zaprogramowany sterownik, do którego podłączone są wszystkie urządzenia inteligentnego domu. Zbiera on dane z czujników wszystkich urządzeń i odpowiednio reaguje na zmiany.
W skład inteligentnego domu wchodzić mogą takie urządzenia, które odpowiadają za:
Oczywiście wyżej przedstawione urządzenia to nie wszystkie możliwe, jednak te są najbardziej popularne jeśli chodzi o wyposażenie inteligentnego domu i można je spotkać w prawie każdym zaawansowanie technologicznie budynku.
Jednak, aby wszystko działało poprawnie należy pamiętać, by urządzenia te miały możliwość komunikowania się ze sobą bezprzewodowo, chociaż istnieje też możliwość podłączenia ich po kablu. Niezależnie od wybranej metody należy pamiętać, że urządzenia muszą być wyposażone w niezbędne do tego funkcje. Produkcja elektroniki stawia obecnie na najnowsze technologie, a na płytkach drukowanych umieszcza się coraz to nowsze komponenty ułatwiające m.in. komunikację między urządzeniami oraz zwiększające ich wydajność. Polscy producenci elektroniki natomiast coraz częściej stawiają na producentów komponentów z rodzimego kraju, co pokazuje, że nasz rynek rozwija się w bardzo dobrym kierunku.
Artykuł partnera.