Zakup mieszkania z rynku wtórnego w cenie powyżej średniej: kiedy warto się na to zdecydować?

Maciej Piwowski
19.11.2020

Zwykle jest tak, że szukając mieszkania do kupienia z rynku wtórnego (czyli z drugiej ręki) w pierwszej kolejności określamy swój budżet i próbujemy dopasować do niego pojawiające się oferty. Czasami jednak nie ma sensu sztywno trzymać się ustalonej kwoty. Jeśli możemy sobie pozwolić na zwiększenie budżetu, to warto za mieszkanie nawet „przepłacić” i wybrać nieruchomość w cenie powyżej rynkowej średniej. W naszym poradniku wymieniamy sytuacje, kiedy zakup takiego mieszkania będzie dobrym rozwiązaniem.

Doskonała lokalizacja

Lokalizacja może stanowić zarówno największy atut, jak i największą wadę nieruchomości. Jeśli mieszkanie, które masz na oku, znajduje się w idealnym dla Ciebie miejscu, skąd masz blisko do pracy, miejsc kultury, terenów zielonych itd., to lekkie przepłacenie za lokal będzie jak najbardziej uzasadnione. Zwłaszcza, jeśli podaż mieszkań w danej lokalizacji jest mocno ograniczona, a ofert jest jak na lekarstwo.

Mieszkanie jest świeżo po remoncie

Świeżo wyremontowane mieszkanie zwykle jest wyraźnie droższe w stosunku do średniej rynkowej i ma to jak najbardziej uzasadnienie. Oczywiście pod warunkiem, że efekty remontu wpisują się w Twoje oczekiwania estetyczne i funkcjonalne. Argumentem przemawiającym za tym, aby nieco nagiąć budżet jest też posiadanie dowodu na to, że w mieszkaniu zostały wymienione newralgiczne instalacje.

Dobre sąsiedztwo

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, zwłaszcza w starym budownictwie, zawsze trzeba brać pod uwagę ryzyko trafienia na nieciekawe sąsiedztwo. Nie da się tego do końca sprawdzić, poza sytuacją, w której z góry wiemy, kim są nasi przyszli sąsiedzi. W każdym mieście można wyróżnić lokalizacje, w których chętnie osiedlają się czy to lekarze, czy prawnicy, czy chociażby osoby starsze. Jeśli szukasz takiego sąsiedztwa, a dana nieruchomość Ci je zapewni, to warto za nią trochę przepłacić.

Dodatkowe, niemożliwe do wycenienia atuty

Są takie rzeczy, których po prostu nie da się wycenić, a mogą mieć one decydujący wpływ na atrakcyjność danej lokalizacji. Do tej kategorii zaliczymy chociażby bliskość sklepów, żłobka, przedszkola, dobrych szkół, wygodny dojazd różnymi środkami lokomocji, duży, bezpłatny parking czy też świetne statystyki policyjne. Analizując opłacalność zakupu danej nieruchomości zawsze warto spojrzeć na nią z nieco dalszej perspektywy, nie skupiając się tylko na metrażu i średniej cen podobnych mieszkań w okolicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie