Zakup mieszkania we wspólnocie: co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Andrzej Winnicki
29.05.2019

Wspólnoty mieszkaniowe to względnie nowy „twór” na polskim rynku nieruchomości. Zawiązuje się je w celu skutecznego dbania o stan technicznych budynków oraz części wspólnych. Prężnie działająca wspólnota potrafi w krótkim czasie zmienić zrujnowaną nieruchomość w bardzo atrakcyjne miejsce do życia. Nic dziwnego, że większość nabywców woli kupić mieszkanie właśnie we wspólnocie, a niekoniecznie w spółdzielni mieszkaniowej (spółdzielnie są owiane złą sławą). Taki zakup oczywiście także wiąże się z pewnym ryzykiem, które jednak można zminimalizować zwracając uwagę na kilka szczegółów.

Ocena stanu technicznego budynku

Oglądając nieruchomość, w której znajduje się mieszkanie, z zewnątrz, nie warto ulegać pierwszemu wrażeniu. Nawet jeśli w oczy rzuca się nowiutka elewacja, to jeszcze nie świadczy o tym, że budynek znajduje się w dobrym stanie technicznym.

Szczególną czujność powinni zachować inwestorzy, którzy planują zakup mieszkania w kamienicy czy innym starym budynku. Tutaj warto dmuchać na zimne i zlecić przeprowadzenie inspekcji stanu technicznego.

Dobrym pomysłem będzie również zapoznanie się ze sprawozdaniami z przeprowadzonych już remontów oraz dalszymi planami remontowymi. Da to ogląd na aktywność i zgodność wspólnoty mieszkaniowej.

Rada

Właściciel mieszkania może wystąpić do wspólnoty z wnioskiem o przekazanie sprawozdania z corocznego przeglądu technicznego budynku oraz przeprowadzanego co 5 lat przeglądu budowlanego i elektrycznego. Warto go o to poprosić.

Sprawozdania finansowe

Wgląd w nie może uzyskać wyłącznie właściciel lokalu. Jeśli nie dysponuje aktualnym sprawozdaniem finansowym wspólnoty mieszkaniowej, to warto go poprosić o jego zdobycie – wspólnota musi mu takie sprawozdanie udostępnić.

Lektura tego dokumentu pozwoli ocenić, w jakiej kondycji finansowej znajduje się wspólnota. Jeśli jest bardzo zadłużona, to można się spodziewać, że w kolejnych latach gros składek będzie przeznaczone na obsługę kredytów, co spowoduje wyhamowanie z inwestycjami. Może również wpłynąć na stopniowe podwyższanie opłat.

Fundusz remontowy

Bardzo ważne jest to, aby poprosić sprzedającego o przekazanie aktualnej informacji na temat stanu funduszu remontowego. Jeśli budynek jest wyraźnie zaniedbany i wymaga zaawansowanych prac remontowych, a fundusz świeci pustkami, to raczej trudno się spodziewać, aby nieruchomość w kolejnych latach przeszła zaawansowane prace modernizacyjne. Negatywnie odbije się to na wartości samego mieszkania.

Na pewno warto również upewnić się, czy obecny właściciel nie ma zadłużenia we wspólnocie mieszkaniowej. Co prawda zgodnie z prawem takie zadłużenie nie przechodzi na nowego właściciela, ale może mieć zły wpływ chociażby na stosunki międzysąsiedzkie oraz ewentualnie na wysokość opłat naliczanych w przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie