Zakup mieszkania. W co nie wolno wierzyć właścicielowi na słowo?

Mariusz Siwko
16.06.2021

Zakup mieszkania jest bardzo stresującym przeżyciem, ponieważ w grę wchodzą ogromne pieniądze, często pożyczone od banku. Dlatego należy tutaj zachować daleko idącą ostrożność. Niezależnie od tego, jak atrakcyjnie prezentuje się dana nieruchomość i jak dobrze rozmawia się z jej właścicielem, nigdy nie wolno wierzyć na słowo w jego zapewnienia – przynajmniej te dotyczące wybranych kwestii, które opisujemy w naszym poradniku.

Zadłużenie mieszkania

Zakup zadłużonego mieszkania jest bardzo nieprzyjemną niespodzianką, której można łatwo uniknąć. Nigdy nie wierz właścicielowi na słowo, że na mieszkaniu nie ciąży żadne zadłużenie – zażądaj okazania dokumentów, w tym zaświadczenia ze wspólnoty/spółdzielni. Jeśli mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym, to skontaktuj się z bankiem i zapytaj, czy właściciel nie ma żadnych zaległości w spłacaniu rat.

Wysokość opłat

Większość właścicieli zadeklaruje, że opłaty są bardzo niskie, niemal nieodczuwalne, ale rzeczywistość może być zgoła odmienna. Dlatego tutaj również nie ma sensu wierzyć na słowo, tylko trzeba poprosić o przedstawienie rachunków i dowodów wpłat. Jedynie na tej podstawie możesz ocenić, jakie są realne koszty eksploatacyjne.

Sąsiedztwo

Jeśli właściciel rozpływa się nad swoimi sąsiadami, to powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza. Lepiej będzie zweryfikować te twierdzenia we własnym zakresie, po prostu odwiedzając sąsiadów i podczas krótkiej rozmowy oceniając ich nastawienie. Można również odwiedzić okolice bloku incognito i poobserwować, jakie relacje panują między sąsiadami.

Stan instalacji

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego zawsze należy dopytać o kwestię instalacji: elektrycznej, wodnej i grzewczej. Jeśli właściciel deklaruje, że je wymieniał, to musi mieć na to jakiś dowód, najlepiej w postaci faktury wystawionej przez firmę instalacyjną. Jeśli nie ma takich dokumentów, to lepiej jest założyć, że instalacja nie została wymieniona – to może być dobry punkt wyjścia do negocjowania ceny zakupu mieszkania.

Sprawność wyposażenia

Dla świętego spokoju lepiej jest sprawdzić przy właścicielu, czy wszystkie elementy wyposażenia mieszkania, które w nim zostają, są w pełni sprawne – na przykład piekarnik, prysznic, toaleta, bezpieczniki etc. W ten sposób możesz uniknąć wysokich kosztów już po wprowadzeniu się do mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie