Zakup mieszkania dla dorosłego dziecka – czym się kierować?

Marek Szydełko
17.05.2021

Dobrze jest mieć rodziców, którzy mogą sobie pozwolić na sfinansowanie mieszkania swojemu dziecku. W takiej sytuacji jest coraz więcej rodzin w naszym kraju. Brak konieczności brania kredytu hipotecznego, bezpieczeństwo ekonomiczne, spokojna głowa i możliwość skupienia się na nauce czy pracy – o tym marzy dziś niemal każdy młody człowiek. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu mieszkania dla dorosłego dziecka, to sprawdź, czym warto się tutaj kierować.

Lokalizacja

Warto ją skonsultować z dzieckiem, ponieważ nie ma nic gorszego niż uszczęśliwianie dorosłej pociechy na siłę. To przyszły właściciel mieszkania najlepiej wie, gdzie chciałby mieszkać – czy ważna jest dla niego bliskość uczelni, a może biznesowego centrum miasta? Od lokalizacji w głównej mierze zależy komfort dziecka, ale też koszty życia. W końcu duży udział w budżecie domowym mają wydatki czy to na paliwo, czy bilety komunikacji miejskiej.

Potencjał inwestycyjny

Choć może się wydawać, że takie podejście jest skrajnie cyniczne, to jednak wybierając mieszkanie dla dorosłego dziecka (i płacąc za nie z własnej kieszeni) warto myśleć o tym, jak o inwestycji. Może się przecież okazać, że za kilka lat dojrzały już człowiek postanowi zmienić miejsce zamieszkania. Wówczas taki lokal będzie można spieniężyć i przekazać te środki pociesze np. na wkład własny do kredytu czy zakup działki pod budowę domu.

Na teraz czy na wiele lat?

Warto zadać sobie to pytanie już na etapie rozglądania się za mieszkaniem dla dziecka. Oczywiście w te rozważania należy też zaangażować pociechę. Jeśli z góry zakładamy, że mieszkanie ma służyć dziecku w okresie studiów, to spokojnie można poprzestać na kawalerce, którą za kilka lat się sprzeda. Jeśli jednak celujemy w mieszkanie, w którym młody człowiek będzie mógł założyć rodzinę, to lepiej od razu celować w lokal z minimum dwoma pokojami – takie mieszkanie wystarczy na wiele lat.

Koszty utrzymania

To bardzo ważna kwestia, ponieważ dziecko, którego dopiero wchodzi w dorosłość, raczej nie będzie od razu osiągać wysokich dochodów – zwłaszcza, jeśli na tym etapie ma się skupić na nauce i ewentualnie pracować dorywczo. Warto więc zainwestować w mieszkanie z niskimi opłatami z tytułu czynszu oraz mediów, wywozu śmieci, składki do wspólnoty mieszkaniowej etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie