Zakup działki narożnej – zalety i wady

Marek Szydełko
03.04.2023

Wybór działki budowlanej potrafi spędzić sen z powiek niejednemu inwestorowi. Podaż atrakcyjnych gruntów jest ograniczona, a ceny bardzo wysokie. Stąd wiele osób ostatecznie decyduje się na zakup działki, która pod kilkoma względami może być problematyczna. Za przykład niech posłuży nam działka narożna. Jakie są jej zalety, a jakie wady? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zalety narożnej działki budowlanej

Podstawową zaletą z punktu widzenia inwestora jest nieco niższa cena działki. Z czego to wynika? Zainteresowanie działkami narożnymi jest niższe, dlatego sprzedający są skłonni zaoferować atrakcyjniejszą cenę, byle tylko szybko znaleźć nabywcę.

Praktyczną zaletą takiego gruntu jest bezpośredni dostęp do dwóch dróg, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy jedna z nich jest drogą gruntową, a druga utwardzoną. Właściciel doceni to zimą, po obfitych opadach śniegu, kiedy będzie mieć większą szansę sprawnego wyjechania z posesji.

Działki narożne z reguły są też większe, a dodatkowa powierzchnia daje swobodę w zakresie wyboru projektu domu.

Wady działki narożnej

Przejdźmy do tego, co budzi największe kontrowersje. Działki narożne nieprzypadkowo nie są pierwszym wyborem inwestorów. Główną przyczyną jest obawa o hałas i intensywny ruch samochodowy przy posesji. Jeśli krzyżują się przy niej drogi gruntowe, to trzeba się liczyć z zakurzeniem, a zimą z ciągłym zachlapaniem ogrodzenia.

Wadą takiej działki jest również wyższy koszt wykonania ogrodzenia działki. Inwestor nie może tutaj liczyć na udział sąsiada, ponieważ z jednej strony de facto go nie ma. Już sam wybór technologii budowy płotu może być problematyczny, ponieważ od strony drogi ogrodzenie będzie często zachlapywane przez przejeżdżające samochody – dlatego raczej odpada tutaj efektowne przęsło z drewna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie